Podmínky v českém průmyslu se dále zhoršují
Hodnota indexu nákupním manažerů v průmyslu (PMI) pro Českou republiku v září klesla na 41,7 bodu ze srpnových 42,9 bodu. Oznámila to společnost S&P Global, která index sestavuje. Pokles byl o málo hlubší, než očekávala většina tržních analytiků. Jejich odhady se pohybovaly kolem hodnoty 42,5 bodu, očekávali v podstatě stagnaci.
„Data PMI za září ukázala, že závěr třetího čtvrtletí byl pro český zpracovatelský sektor stále problematický. Výroba opět klesla následkem dalšího prudkého měsíčního snížení nových zakázek a útlumu zahraniční poptávky vzhledem k náročným ekonomickým podmínkám na klíčových exportních trzích,“ komentovala hodnotu indexu Siân Jones, vedoucí ekonomka u S&P Global Market Intelligence.
„Zářijová data PMI ukázala slabou výkonost průmyslu. Pod hranicí 50 bodů, jež odděluje ekonomickou expanzi a recesi, se index PMI nachází již šestnáct měsíců v řadě, přičemž podobně jako v sousedním Německu se především v posledních měsících drží na velmi nízkých úrovních,“ podotýká Dominik Rusinko, analytik banky ČSOB. „Již dvanáctý měsíc v řadě klesají nové zakázky a výrobci běžně zmiňují více případů rušení zakázek odběrateli. Celkový odbyt tlumí především propad zahraniční poptávky v důsledku zhoršení ekonomické situace na straně klíčových exportních partnerů. Na nižší objem nových zakázek a rostoucí volné kapacity výrobci zareagovali nejrychlejším propuštěním zaměstnanců za více než tři roky. Výrobci i dodavatelé se v září snažili podpořit své prodeje i skrze slevové akce. V kombinaci s výraznějším propadem vstupních nákladů díky tomu zrychlilo tempo poklesu prodejních na maximum od dubna 2010, což je dobrá zpráva pro pokračující odeznívání inflačních tlaků v české ekonomice.“