Plány na zadlužení Německa kvůli zbrojení narážejí na odpor

Model letounu F104 Starfighter se znaky Bundeswehru. Foto: Matias Luge na Unsplash

Plán Friedricha Merze na prolomení dluhové brzdy, který minulý týden odstartoval optimismus investorů do německých akcií, naráží na odpor Zelených. Píší o tom německá média jako např. Die Welt nebo WirtschaftsWoche.

Pravděpodobný budoucí kancléř z CDU/CSU minulý týden oznámil plán na změnu německé ústavy tak, aby kvůli výdajům na posílení obranyschopnosti mohla být prolomena tzv. dluhová brzda . Tento záměr v podstatě koresponduje se stejnou dohodou na úrovni Evropské unie.

Merz pro svůj záměr získal i pravděpodobného budoucího koaličního partnera, sociální demokraty SPD s dosluhujícím kancléřem Olafem Scholzem. Mimo jiné tím odstartoval dočasné oživení na německém akciovém trhu (dnes většina burz ve světě padá kvůli nejistotě vyvolané chováním Donalda Trumpa), který to vzal jako příslib oživení poptávky.

Ke změně ústavy ale spojení CDU/CSU a SPD nestačí. Proto se Merz obrátil se žádostí o podporu na Zelené. Ti ale s projektem tak, jak je naplánován, nesouhlasí. Objevují se výhrady, že například investice směřují jen do armády jako takové, a nikoliv do nutné civilní infrastruktury. Především ale vadí, že se jej obě strany snaží prosadit ještě ve starém, končícím Bundestagu. Který je sice stále legitimním sborem, nicméně nové složení, vzešlé z únorových voleb, už bude vypadat jinak. Strany AfD a Linke se dokonce kvůli tomu obracejí na Ústavní soud. AfD podala takzvanou orgánovou žalobu a naléhavou žádost ke Spolkovému ústavnímu soudu, napsal web Tagesschau. Cílem je zasedáním zabránit.

Koaliční vyjednávání drhne

Zatím starý Bundestag funguje, čímž se do vyjednávání dostává i bývalá koaliční liberální strana, která se do nového složení nedostala. I ta ale současný plán odmítá a šéf parlamentní skupiny Christian Dürr přišel s vlastní návrhem. V zásadě jsou všichni pro vyšší dluh, ale každý si mechanismus představuje jinak. A možná – podle spekulací médií – se někteří obávají, že utrácením peněz získají strany budoucí vládní koalice body u občanů.

Mezitím prosakují informace, že koaliční vyjednávání mezi CDU/CSU a SPD se zadrhlo na požadavcích sociálních demokratů, kteří nejsou spokojeni s nabídkou ze strany vítězů voleb. Oficiálně sice ještě rozhovory nezačaly, avšak např. podle Die Welt už na schůzky i neshody došlo.

Německo čekají horké dny plné nejistoty, kdo a co dokáže prosadit, aby si země zachovala tvář ve stávající těžké situaci.