Odložení kravaty mezi zvláštními úspornými opatřeními v energetice

Španělský premiér Pedro Sánchez vyzval vládní úředníky a zaměstnance v soukromém sektoru, aby po jeho vzoru odložili kravaty. Budou se tak podle něj cítit pohodlněji a ušetří se energie na klimatizaci.

„Rád bych, abyste si všichni všimli, že nemám kravatu,“ řekl Sánchez na tiskové konferenci. „To znamená, že z energetického hlediska můžeme ušetřit všichni.“ Vzápětí ve vážnějším tónu oznámil, že vláda příští týden zavede mimořádná opatření ke zvýšení energetických úspor.

Vysoké letní teploty zatěžují evropské energetické systémy a vyvolávají obavy ohledně snahy ušetřit více plynu pro případ, že by Rusko přistoupilo k dalšímu zmenšení dodávek plynu. Ruský plynárenský gigant Gazprom kontrolovaný Moskvou od středy snížil dodávky prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1, který je hlavní trasou pro transport ruského plynu do EU, na pouhých 20 procent kapacity potrubí. Argumentuje přitom problémy s turbínami. Unie, která zavedla sérii protiruských sankcí kvůli ruské agresi na Ukrajině, opakovaně obvinila Rusko, že se uchyluje k energetickému vydírání.