Nezaměstnanost v únoru vzrostla, přibyla i volná místa

Úřad práce ČR (ÚP) evidoval k 28. únoru 2025 celkem 326 223 uchazečů o zaměstnání, což bylo o 5707 více než v lednu. Podíl nezaměstnaných ke konci února vzrostl na 4,4 % (nárůst o 0,1 procentního bodu). V meziročním srovnání byl podíl nezaměstnaných vyšší o 0,4 procentního bodu, tedy o 30 116 uchazečů.
„Trh sázel na to, že míra nezaměstnanosti bude stagnovat. Nezaměstnanost je tak nejvyšší od jara roku 2017. Je tedy vyšší než během pandemie koronaviru, kdy v době lockdownu část ekonomiky úplně stála,“ upozornil ve svém komentáři Jiří Cihlář, analytik poradenské firmy Next Finance.
Meziměsíčně vzrostl podíl nezaměstnaných osob v 10 krajích, nejvíce v Karlovarském a Ústeckém kraji (o 0,2 procentního bodu). V absolutní hodnotě přibylo v únoru 2025 proti lednu nejvíce uchazečů o zaměstnání v Praze, Moravskoslezském a v Ústeckém kraji.
V Meziročním srovnání podíl nezaměstnaných se proti únoru 2024 nejvíce zvýšil v kraji Karlovarském (o 0,7 procentního bodu), dále v Ústeckém, Jihočeském, v Moravskoslezském a v Libereckém kraji – shodně o 0,6 procentního bodu. Meziroční pokles podílu nezaměstnaných nebyl zaznamenán v žádném kraji.
Během února se na ÚP nově evidovalo 36 885 lidí, z toho 33 % tak učinilo samostatně online. Počet nově evidovaných za únor byl oproti předchozímu měsíci nižší o 13 595 osob, což je způsobeno zejména dynamikou pracovních poměrů na konci každého roku, meziročně naopak došlo k nárůstu o 1520 osob.
Evidují se zejména lidé, kteří přicházejí např. z oborů maloobchodu, velkoobchodu, výroby kovových konstrukcí, vzdělávání, veřejné správy a obrany a výroby potravin. Když pomineme Prahu, která je ve statistikách považována za jeden region, tak z hlediska okresů nejvíce nově nezaměstnaných vstoupilo do evidence ÚP ČR v okrese Ostrava-město (1556), nejméně v okrese Rokycany (149).
Z evidence ÚP odešlo v únoru 31 095 uchazečů, tj. o 4533 osob méně než v předchozím měsíci a o 3709 osob méně než v únoru 2024. Do nového zaměstnání nastoupilo 26 040 lidí. Řada z nich našla uplatnění v oborech velkoobchodu, maloobchodu, vzdělávání, výroby kovových konstrukcí, ve veřejné správě nebo v oblasti zdravotní péče, což se shoduje s obory, odkud se žadatelé na ÚP obracejí.
Ke konci února 2025 nabízeli zaměstnavatelé prostřednictvím ÚP celkem 88 062 volných pracovních míst, což je o 4739 více než v lednu (nárůst o více než 5 %). Na jedno volné pracovní místo aktuálně připadá v ČR v průměru zhruba 3,7 uchazeče o zaměstnání, z toho nejvíce v okresech Karviná (27,1), Děčín (15,2), Sokolov (14,3), Hodonín (13,3), Bruntál (11,6). Je přitom třeba zdůraznit, že data volných míst na rozdíl od statistik evidovaných nezaměstnaných nevypovídají komplexně o celém trhu práce, kdy se mnoho pozic obsazuje mimo ÚP.
Na 72,8 % z nahlášených volných pracovních míst zaměstnavatelé hledají uchazeče se základním či nižším vzděláním, 68,7 % pak tvoří volná místa vhodná i pro cizince. Zaměstnavatelé mají podle evidence Úřadu práce ČR nejčastěji zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, o obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, o montážní dělníky, o kuchaře, o řidiče nákladních automobilů a tahačů nebo o uklízeče. Nejvyšší poptávka po nových zaměstnancích je v Praze (21 862 míst) a ve Středočeském kraji (15 928 míst).
V meziročním srovnání klesl podíl těch, kteří jsou bez práce méně než
3 měsíce, na celkovém počtu nezaměstnaných o 3 procentní body na 31,7 %. Jde celkem o 103 410 osob. Naopak podíl uchazečů, kteří jsou v evidenci více než 12 měsíců, vzrostl o 2,2 procentní body na 30,8 % (100 399 osob). Průměrná délka evidence se v únoru ve srovnání s lednem zvýšila o 2 dny na 471 dní.
Prostřednictvím nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti (APZ) úřad práce k 28. únoru podpořil celkem 16 414 uchazečů a zájemců o zaměstnání (jde o celkový počet všech uchazečů nebo zájemců o zaměstnání, kteří ke konci února 2025 využívali jakýkoliv nástroj APZ). V loňském roce získalo ve stejném období v rámci všech nástrojů APZ podporu celkem 7113 osob, jde tak o nárůst o 131 procento.
„Na základě únorových statistik pozorujeme trend pomalu rostoucí nezaměstnanosti. Tu ale na jaře zmírní nastupující sezónní práce, které využívají přirozeně více muži než ženy. Situace v Česku a v celoevropském kontextu je ale i podle dlouhodobých dat velmi dobrá. Pozitivní je i to, že proti lednu o více než 5 % vzrostl počet volných míst, které evidujeme. Naprostou většinu lidí nezaměstnanost neohrožuje, ale budeme nadále pomáhat a podporovat jak lidi v problémech, tak ty, kteří budou změnu zaměstnání řešit,“ říká generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof. „Všem doporučujeme si průběžně udržovat kondici ve svém oboru a kvalifikaci, zejména tam, kde je uplatnění z hlediska trhu práce složitější. „Je důležité průběžně získávat a posilovat primárně své digitální dovednosti a využít také nabídky námi dotovaných kurzů. Lidé, kteří mají problém s hledáním na trhu práce, nebo mají nízké platy či je současná práce nenaplňuje a přemýšlí o novém pracovním směru, by měli co nejvíce využívat rekvalifikačních kurzů od úřadu práce. Doporučujeme si také čas od času vyzkoušet výběrové řízení na případné nové místo. S tvorbou životopisu, vytipováním vhodného místa i přípravou na pohovor pomohou naši specialisté.“ ¨
V digitálním vzdělávání ÚP eviduje v roce 2024 již přes 80 tisíc účastníků. Dvě třetiny z nich tvoří ženy. Ženám, které chtějí souběžně s péčí o malé děti také pracovat, by měl pomoci jako doplňkový nástroj také institut nově zřízených sousedských dětských skupin. Kompletní agendu dětských skupin by měl po podpisu zákona prezidentem od května nově převzít ÚP.
„Pokud USA nakonec uvalí 25% dovozní cla na evropská auta, český automobilový sektor a navazující odvětví mohou opustiti vyšší desetitisíce a v nejčernějším scénáři i víc než 100 tisíc zaměstnanců,“ varuje Cihlář.
Poukazuje rovněž za strukturu volných pracovních příležitostí: převážně po nekvalifikovaných stavebních dělnících a dělnících. „Pokud chce člověk najít zajímavou pracovní pozici i v době zhoršování situace na trhu práce, musí se umět přizpůsobit. Rozhodně to nejde ve všech oborech a ve všech regionech,“ píše Cihlář. „Chladnutí trhu práce pokračuje. Všichni proto budou prosebně vyhlížet jaro, kdy se začnou otevírat nová sezónní pracovní místa. Efekt rozjezdu sezónních pracovních míst ale bude v letošním roce tlumený problémy v průmyslu. Sázíme na to, že nezaměstnanost v průměru za celý letošní rok znovu naroste, což se děje už od roku 2022. V roce 2025 by měla míra nezaměstnanosti narůst z loňských 3,8 % na letošních 4,1 procenta. Pokud přitom USA zavedou proti Evropě přísná dovozní cla, průmyslové podniky zrychlí propouštění a nezaměstnanost vyskočí ještě výše.“