Loni v únoru byla míra nezaměstnanosti 4,3 procenta a v únoru 2020, tedy před začátkem epidemie koronaviru, činila tři procenta.
„Pokud jde o výhled do dalších měsíců, bude se vše odvíjet od aktuální pandemické situace a s tím spojených přijatých bezpečnostních opatření. Do vývoje se s největší pravděpodobností promítne i válečný konflikt na Ukrajině,“ uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.
Zaměstnanci ÚP podle něj komunikují se zaměstnavateli, kteří nabízí volná pracovní místa pro migranty z Ukrajiny a oslovují další s dotazem, zda nemají zájem je přijmout. I zaměstnavatelé se obracejí na pracoviště ÚP ČR a nová místa hlásí. „V současné době evidujeme téměř 13.000 takových pozic,“ doplnil.
Nejvyšší nezaměstnanost byla v únoru v Ústeckém kraji, kde dosahovala 5,3 procenta, následoval Moravskoslezský kraj s 5,2 procenta a Karlovarský kraj se 4,3 procenta. Naopak nejnižší nezaměstnanost zůstává v Pardubickém kraji, kde činil v únoru podíl nezaměstnaných 2,6 procenta. Meziročně se situace nejvíce změnila v Karlovarském kraji, kde podíl nezaměstnaných proti loňskému únoru klesl o 1,7 procentního bodu.
Mezi okresy je nejvyšší podíl lidí bez práce na Karvinsku, a to 8,6 procenta, na Bruntálsku činí 6,7 procenta a na Mostecku 6,4 procenta. Nejméně nezaměstnaných, 1,2 procenta, hlásí okres Praha-východ. Pod dvě procenta se vešly ještě okresy Praha-západ, Pelhřimov, Rychnov nad Kněžnou a Benešov.
Bez práce byli nejčastěji uchazeči o zaměstnání s nižší kvalifikací, především s vyučením bez maturity a se základním vzděláním. Zaměstnavatelé mají zájem o dělníky výstavby budov, obsluhu vysokozdvižných vozíků, montážní dělníky, pomocníky ve výrobě nebo řidiče nákladních automobilů, uklízeče a zedníky. Na jedno volné pracovní místo připadá v ČR v průměru 0,7 uchazeče o zaměstnání.