Na německé železnici hrozí další stávka strojvedoucích

Na německé železnici hrozí další stávka strojvedoucích, pokud německé dráhy Deutsche Bahn (DB) nepředloží novou nabídku na zvýšení mezd. Na úterní demonstraci před berlínským sídlem DB to řekl šéf odborového svazu strojvedoucích (GDL) Claus Weselsky. Stávka může být podle dřívějšího prohlášení Weselského vyhlášena kdykoli, možný termín ale odborový předák nesdělil.

Německo patří mezi lídry v zaváděni lokomotiv či vlaků s vodíkovým pohonem. Na snímku od Ericha Westendarp z Pixabay je vodíkový vlak od Alstomu.

„Tento poslední prostředek budeme muset použít, pokud se vedení podporované vlastníkem bude nadále chovat stejným způsobem,“ řekl Weselsky odborářům. DB jsou akciovou společností, která je ve vlastnictví spolkové republiky.

Strojvedoucí DB stávkovali před týdnem, což ve středu a ve čtvrtek zkomplikovalo dopravu milionům lidí. Včerejší protest měl tlak na vedení železničního dopravce ještě zvýšit. GDL chce dosáhnout ještě v letošním roce navýšení mezd přibližně o 3,2 procenta a jednorázového příspěvku kvůli dopadům pandemie 600 eur (zhruba 15.300 Kč). To dráhy odmítají a nabízí vyšší mzdy od roku 2022. Dopravce argumentuje hospodářskými dopady pandemie nemoci covid-19.

Weselsky možný termín nové stávky neupřesnil, naznačil ale, že by mohla být delší než před týdnem a že výluka by se mohla týkat i víkendu. Přislíbil, že cestující se o ní

Jestli někde vodík vítězí, tak na železnici. V Německu už na něj jezdí většina vlaků, Francie do něj začal investovat. Lídry mezi výrobci jsou Alstom (na smínku) a Siemens. V Británii zatím vznikl první prototyp, na jehož vývoji se podílela Univerzita v Birminghamu. Fotka od Erich Westendarp z Pixabay

dozví s větším předstihem. Naposledy odbory stávku ohlásily 15 hodin předem.

Ačkoli poslední stávka železniční dopravu ochromila a na dálkových spojích jezdil jen každý čtvrtý vlak, nepovažují DB protest za úspěšný. Mluvčí DB Achim Stauss to vysvětlil tím, že z 20.000 strojvedoucích stávkovalo jen 5400. Weselsky to označil za manipulaci s čísly, protože třetina strojvedoucích byla na zákonem nařízeném odpočinku a další třetina měla dovolenou či pracovní volno.