Ministerstvo zahraničí vyšle do Řecka kvůli evakuaci speciální tým

Ilustrační foto: Amy z Pixabay

Ministerstvo zahraničí vyšle do Řecka dva členy speciálního konzulárního týmu, kteří budou asistovat českým turistům. Na twitteru to po jednání se zástupci cestovních kanceláří napsal ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Dva důstojníky na místo pošlou také hasiči. Stovky Čechů musely být evakuovány kvůli požárům na ostrově Rhodos, ministerstvo doporučuje turistům, aby do některých částí ostrova necestovali.

„O situaci jsem informoval premiéra a ostatní členy vlády, v kontaktu jsme také s německými kolegy kvůli případné evakuaci českých občanů,“ napsal ministr.

Členy konzulárního týmu doplní také dva hasičští důstojníci. „Budou mít za úkol zjistit situaci na místě, předávat nám informace a případně, pokud bychom vysílali celý odřad, tak zajistit co nejvíce možného na místě předem,“ napsal ČTK Tomáš Pořízek z odboru komunikace generálního ředitelství hasičů. Řecko ale podle hasičů zatím o žádné další zahraniční týmy na pomoc s hašením lesních požárů nepožádalo.

Podle odhadů ministerstva zahraničí je na ostrově nyní asi 4000 až 5000 českých turistů. Velké části se ale evakuace netýká, jsou v oblastech, které požáry neohrožují.

Ministerstvo turistům doporučuje, aby necestovali do oblastí, které jsou požáry postižené. „Aktuálně to jsou tyto: Kiotari, Gennadi, Pylonas, Laerma, Lardos, Lindos, Kalathos, Malona, Asklipeio, Peukous, Massari a Charaki. Upozorňujeme však, že vysoké nebezpečí požáru platí pro celý ostrov,“ uvedlo na webu.

Ministerstvo zahraničí zřídilo pohotovostní linku pro dotazy spojené s požáry na Rhodosu, funguje na čísle 222 264 240. Vyzvalo také všechny Čechy v Řecku, aby se registrovali v systému Drozd a na webu zveřejnilo čísla pohotovostních linek cestovních kanceláří. Turisté, kteří pobývají na Rhodu, se mohou obracet na nouzovou linku českého velvyslanectví v Athénách. Telefonní číslo je +30 694 4733 769.

Některé cestovní kanceláře informovaly, že ruší cesty do oblastí ostrova zasažených požáry. Zákazníkům nabídly bezplatné storno nebo změnu na jiný zájezd. Klienty, kteří byli v sobotu na Rhodu evakuováni a včera měli odletět, se podařilo dostat do Česka, řekl ČTK zástupce cestovní kanceláře EXIM Tours Petr Kostka.

Pro turisty, kteří byli kvůli požárům evakuováni z turistických letovisek na jihovýchodě ostrova Rhodos, zatím není potřeba posílat letecký speciál. Letiště na severu ostrova funguje normálně. Větší problém je s dopravou po samotném ostrově, chybí taxíky a autobusy částí území neprojedou. Ministerstvo proto nyní řeší hlavně to, jak dostat turisty na letiště. Desítky turistů také přišly o své cestovní doklady. Řecká policie by jim měla vydat potvrzení o ztrátě dokladů, s kterým budou moci odcestovat. V rozhovoru s ČTK to řekl Martin Smolek, vrchní ředitel právní a konzulární sekce ministerstva zahraničních věcí (MZV).

„Zatím speciál potřeba posílat není, to je až poslední možnost,“ řekl ČTK Smolek. Podle něj letiště na severu Rhodosu funguje normálně a letecká doprava není v místě omezená. Cestovní kanceláře, se kterými dnes zástupci ministerstva měli videokonferenci, navíc budou mít v letadlech volná místa, protože část klientů musely přesměrovat do jiných letovisek. „Není problém se samotnou dopravou zpátky do ČR, daleko větší problém je na místě,“ poznamenal. Podle něj chybí taxíky a autobusy částí území neprojedou. „Teď spíše řešíme ve spojení s řeckými orgány, jak lidi případně i po moři dostat v pořádku na letiště,“ doplnil. S přepravou na místě by mohlo pomoci také Německo, které má na Rhodosu hodně turistů, MZV o tom s německými partnery jedná.

Konzulární úřad eviduje desítky případů českých turistů, kteří přišli o své cestovní doklady. Části se podařilo vydat náhradní, ale případů je více. Podle Smolka je proto domluvené s řeckou stranou, že místní policie bude turistům vystavovat potvrzení o ztrátě dokladů, se kterým pak budou moci odcestovat z Rhodosu do ČR.