Kapacita pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů letos rekordně stoupne

Celosvětová kapacita instalovaných zařízení pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů se v letošním roce zvýší o rekordních 290 gigawattů, a to navzdory růstu cen klíčových surovin potřebných pro výrobu solárních panelů a větrných turbín. Předpověděla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve své zprávě.

Do roku 2026 by se tato kapacita podle IEA měla vyšplhat na více než 4800 gigawattů, což by znamenalo nárůst o zhruba 60 % ve srovnání s loňským rokem. Organizace nicméně upozornila, že i současný rychlý růst kapacit pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů není dostatečný k dosažení globální uhlíkové neutrality do poloviny tohoto století.

„Letošní rekordní rozšíření kapacit pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů o 290 gigawattů je další známkou toho, že vzniká nová globální energetická ekonomika,“ uvedl šéf IEA Fatih Birol. „Vysoké ceny komodit a energie, které dnes vidíme, jsou novými výzvami pro toto odvětví. Zvýšené ceny fosilních paliv však zároveň zvyšují konkurenceschopnost energie z obnovitelných zdrojů,“ dodal.

Za růstem kapacit pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů bude podle IEA v příštích letech i nadále stát především Čína, za kterou budou následovat Evropa, Spojené státy a Indie. „Čína nadále demonstruje své silné stránky v oblasti čisté energie. Rozšiřování výroby energie z obnovitelných zdrojů naznačuje, že emise oxidu uhličitého v této zemi by mohly dosáhnout svého vrcholu výrazně dříve než v roce 2030,“ dodal.

Komentář SH:

V praxi je to zatím tak, že čím více obnovitelných zdrojů pracuje, tím je energie dražší. Zvýšení ceny fosilních paliv jdou na vrub jejich enormního zdražení, mj. přes emisní povolenky. Srovnávat cenu energie z OZE a z fosilních zdrojů by bylo možné jen tenkrát, kdyby se zastavily všechny dotace obnovitelným zdrojům. To, co F. Birol považuje za „výzvy“, jsou jen politické lži.