Izrael by podle dánského webu mohl čelit sankcím Evropské unie

Foto: Taylor Brandon na Unsplash

Nejen, že Francie, Velká Británie a Kanada varují Izrael, aby změnil postup v Gaze. Objevují se hlasy, že by dokonce mohl čelit sankcím od EU.

Zmiňuje to například dánský web dr.dk. Podle něj někteří experti připouštějí, že by dokonce mohlo dojít až k pozastavení asociační dohody mezi toto zemí a unií. V praxi by to znamenalo, že by izraelští výrobci ztratili možnost vyvážet do EU bez cel. Jejich výrobky by tudíž pro evropské spotřebitele zdražily.

Izrael by mohl přijít o bezcelní vývoz do EU

Země, kterou většina světa ještě předloni vnímala jako oběť, by se tak dostala mezi sankcionované. Třetina až čtvrtina izraelského exportu směřuje do EU, takže je to těžký nástroj, řekl webu Henrik Larsen, docent na katedře politologie Kodaňské univerzity. Domnívá se ale, že v brzké době k jeho uplatnění nedojde. Mimo jiné proto, že dohodu o takovém kroku podle něj zablokují Německo, Rakousko, Maďarsko a také Česká republika. Říká ale, že podpora Izraele mezi ostatními zeměmi klesá a co se nestane dnes, může se stát zítra.

Izrael různými způsoby útočí na Hamás a jeho spojence od bezprecedentního, teroristického a sadistického útoku na své obyvatele v říjnu 2023. Zatímco v první fázi byl svět zděšen brutalitou této akce a Izrael podporoval až natolik, že šéfka Evropské komise se vydala do této země bez vědomí vysokého komisaře pro zahraniční záležitosti (což jí bylo mnohými vyčítáno), postupně se karta obrací.

Kritici premiéra Benjamina Netanjahua poukazují na civilní oběti až humanitární katastrofu v Gaze. Dokonce i americký prezident Joe Biden jej podle všeho opakovaně varoval, aby postupoval jinak. Jak uváděla americká média, postupně s ním ztratil trpělivost.

Svět více méně stále Izrael podporuje, ovšem již chladněji než na začátku. Ukazuje to výzva zmíněných tří zemí, resp. varování, že by mohli na postup židovského státu reagovat. Jak, to se moc neví. Dochází tak k momentu, kdy stát jakoby splývá se svým premiérem. Ten je přitom terčem kritiky pro své nedemokratické postupy už delší dobu i doma. Mnozí jej kritizovali i za to, že udělal málo pro propuštění rukojmí v držení Hammásu. Dokonce se v jednu chvíli zdálo, že situaci politicky neustojí.

Tento týden propustil do Gazy humanitární pomoc, i když omezenou. Zdálo by se tedy, že na tlak zareagoval, byť rezervovaně. Úvahy o tom, že by se mohl dostat pod sankce celé Evropské unie, ale znějí jako z jiného světa, než když se na něj zlobí tři, byť relativně velké státy.