Inflace zůstává vysoká, drží ji potraviny a služby

Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) se očekává únorový meziroční růst spotřebitelských cen o 2,7 procenta. Meziročně nejvíce se na inflaci podílely ceny nezpracovaných potravin, potravin alkoholu a tabáku a služeb. Ty také nejvíce přidaly růstu cen ve srovnání s lednem.
„Přestože ceny rostou, tempo zdražování se lehce zpomalilo. I tak je vyšší, než by si ČNB přála. Hlavní sazbu čeští centrální bankéři naposledy snížili začátkem února na 3,75 % a dá se čekat, že na březnovém jednání ji ponechají beze změny. Je třeba si uvědomit, že inflační cíl ČNB je na 2 % a tam zatím nejsme,“ upozorňuje Tomáš Volf, hlavní analytik společnosti Citfin.
Celkově se daří držet pod kontrolou inflaci u zboží. Příznivě se vyvíjí i ceny energie pro koncové spotřebitele. „Inflační tlaky přetrvávají u služeb, které dál výrazně zdražují. Značnou nejistotu směrem do budoucna představují celní války, které by již zanedlouho mohly zasáhnout i Evropskou unii,“ komentuje odhad statistiků Štěpán Křeček, hlavní ekonom investiční společnosti BH Securities.
„Celkově předběžné výsledky naplňují naše očekávání, že odeznívání inflace je pozvolný proces a v letošní roce se míra inflace bude stále držet na dosah hranice 3 procent (2,5-3,0 %). Jedním z takových indikátorů je růst cen služeb, který v únoru zůstal na nadprůměrné úrovni 4,7 % (4,7 % v lednu vs. 5,1 % průměr za rok 2024) a zatím k žádnému rychlému zpomalení růstu cen nedochází,“ konstatuje Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky. „Na dalším zasedání (26. března) očekáváme, že sazby ČNB mohou zůstat beze změny na 3,75 procenta. Opatrnost se snižováním sazeb ČNB čekáme i ve zbytku roku.“
Inflaci dál přiživují zdražující potraviny. Jejich cen jsou proti loňsku vyšší o 4,7 %. „To není překvapivé za situace, když meziroční tempo růstu cen v zemědělství přesahuje 9 procent. To se zákonitě musí propsat do vyšších koncových cen potravin,“ říká Jiří Cihlář, analytik poradenské společnosti Next Finance. „Ke zpomalení inflace ale přispěla energie. Ta je meziročně nižší o 3,6 procenta. To není překvapivé za situace, kdy zlevňování energií bylo patrné už ze statistiky výrobních cen. Užijme si nyní krátké období, kdy koncové ceny energie dočasně klesají. Toto období podle nás nebude mít dlouhého trvání. Dál zůstávají rozevřené nůžky mezi cenami zboží a služeb. Služby jsou proti loňsku dražší o 4,7 %. Naopak zboží podražilo jen o přijatelných 1,4 procenta. Právě dlouhotrvající vysoký růst cen služeb naznačuje, že se inflační tlaky stále nepodařilo úplně zkrotit.“
Průměrné tempo inflace za rok 2024 dosáhlo 2,4 %. To byla její nejnižší úroveň za posledních 6 let.

„Že inflace je vše, jen ne zkrocená, ačkoliv podle posledních čísel mírně polevuje, dokumentuje i dnešní zpráva, že Německo naléhá na EU, aby zmírnila fiskální pravidla a zvýšila výdaje na obranu skrze dluhové financování. Řekněme si narovinu, že pod tím se neskrývá nic jiného než tisk peněz,“ upozornila Markéta Šichtařová, ředitelka poradenské firmy Next Fiance. „Hráči na finančním trhu si to uvědomují. Výnosy německých dluhopisů dnes vzrostly nejvíce od roku 2022 právě kvůli obavám z dluhového financování pod novou vládou a z tisku peněz. Tohle je totiž zelená pro inflaci.“