Inflace v eurozóně vystoupila nejvýše od vzniku eura

Meziroční míra inflace v eurozóně v listopadu vystoupila na 4,9 % a dostala se tak na nejvyšší hodnotu od zavedení společné evropské měny euro před dvaceti lety. Zvýšila se tak ze 4,1 % v říjnu, zejména kvůli pokračujícímu zdražování energie. Ve svém rychlém odhadu to oznámil statistický úřad Eurostat. Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje, tato data budou zveřejněna v polovině prosince.

Proti říjnu se ceny zvýšily o 0,5 procenta. Růst inflace, který podle ekonomů souvisí s hospodářským oživením doprovázeným zdražováním energie a nedostatkem některých surovin, pokračuje už od konce léta. I v listopadu se na její výši podílela především energie, která meziročně zdražila o 27,4 procenta (v říjnu o 23,4 procenta). Zrychlil ale i růst cen služeb (2,7 %), neenergetického průmyslového zboží (2,4 %) a potravin, alkoholu a tabákových výrobků (2,2 %).

Christine Lagardeová, prezidentka Evropské centrální banky

Listopadová inflace výrazně překonala odhady analytiků v anketě agentury Reuters, kteří očekávali její růst na 4,5 procenta. Zároveň téměř o 3 procentní body přesáhl dlouhodobý cíl Evropské centrální banky (ECB), který je na dvou procentech.

ECB na rozdíl od některých analytiků nadále očekává, že se inflace v průběhu příštího roku vrátí ke stanovenému cíli. Prezidentka ECB Christine Lagardeová nedávno řekla, že banka proto neplánuje na současný výkyv reagovat zpřísněním měnové politiky. To by podle ní omezilo příjmy domácností a v důsledku mohlo výrazně zpomalit hospodářský růst.