Inflace dosáhla v červenci 17,5 %, dynamika růstu oslabuje
Inflace znovu zrychlila. V červenci ceny meziročně vzrostly o 17,5 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu více než v červnu. Nejvíce zdražily energie a potraviny. Meziměsíční nárůst o 1,3 % byl ovšem nejnižší od února.
Komentář SH: Malý meziměsíční nárůst neznamená, že inflace oslabuje. Naopak ceny pořád rostou nejen oproti loňsku, ale i z měsíce na měsíc. Ale dynamika tohot růstu oslabuje. Teprve čas ukáže, zda jde o důsledek tvrdé měnové politiky (v Česku), celoevropský nástup recese či výkyvů na světových trzích s komoditami. Ale malá naděje tu snad je. I když může jít i o určitý klam, jak upozorňuje ekonom ČBA Jakub Seidler.
„Červencová inflace nakonec překvapila menším růstem, za čímž stojí patrně metodika statistického úřadu, jak promítá růst ceníků distributorů do konečných cen v souvislosti s předpokladem o fixovaných kontraktech části domácností,“ uvedl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler.
To podle něj způsobuje, že růst ceníků se neprojevuje v inflaci skokově, ale bude více rozložen v čase. Inflace podle něho bude dále v příštích měsících zrychlovat a přibližovat se dvacetiprocentní hranici. Citelnější zpomalení inflace očekává až začátkem příštího roku, stále však zřejmě půjde o dvoucifernou hodnotu.
Inflace by se blížila vrcholu, nebýt energií
„Inflace by se nejspíše blížila svému vrcholu, kdyby ovšem ceny energií na evropských burzách opět nezačaly zdolávat rekordy,“ doplnil analytik Deloitte David Marek. Nákladové faktory proto podle něj patrně i nadále udrží inflaci na vysokých hodnotách. S vlivem poptávky je to jiné. Dosud zřetelně přispívají k inflaci, jak je vidět například na cenách zájezdů cestovních kanceláří, nicméně v dalších měsících budou rychle slábnout se zhoršením ekonomické situace, dodal.
Ceny zboží v červenci meziročně vzrostly úhrnem o pětinu. Ceny služeb se zvýšily 14 procent.
Meziroční růst statistici zaznamenali u potravin a nápojů a u energií. Mouka zdražila téměř o dvě třetiny, chléb o 30 procent. Polotučné trvanlivé mléko bylo v červenci meziročně dražší o dvě pětiny, cena másla stoupla přibližně o 61 procent a jedlé oleje o dvě třetiny.
Mouka zdražila téměř o dvě třetiny, chléb o 30 %, máslo o 61 %
Komentář SH: Ještě je otázka, za jakou jednotku ČSÚ cenu u konkrétní potraviny sleduje. Je totiž zjevné, že u mnoha výrobků klesá gramáž.
V oddíle bydlení meziročně vzrostly především ceny elektřiny, a to zhruba o třetinu, zemního plynu o 59,8 procenta a tuhých paliv o 41,1 procenta. Nižší než v červnu byl meziroční růst cen pohonných hmot a olejů, které zdražily o 43,6 procenta.
Více lidé platí také za bydlení. Náklady vlastnického bydlení vzrostly meziročně o více než 19 procent. Ceny nájmů stouply o téměř pět procent, vodného o 5,3 procenta, a stočného o 6,4 procenta. Teplo a teplá voda zdražili bezmála o pětinu.
Dráž vyšel zákazníky také nákup auta nebo návštěva restaurace. Ceny automobilů stouply ve srovnání s prvním prázdninovým měsícem loňského roku o 14,3 procenta. Stravovací služby zdražily stouply skoro o čtvrtinu a ubytování o 20,1 procenta.
Meziměsíčně nejvíc rostly volnočasové aktivity
Meziměsíční růst cen o 1,3 procenta byl v červenci ovlivněn především vyššími cenami volnočasových aktivit. „Růst spotřebitelských cen v oddíle rekreace a kultura byl způsoben zejména zvýšením sezonních cen dovolených s komplexními službami o 23 procent,“ uvádí ČSÚ.
U potravin byla meziměsíčně vyšší například cena masa, která vzrostla o 1,7 procenta. Při nákupu olejů a tuků si spotřebitelé proti červnu připlatili téměř sedm procent. Nealkoholické nápoje zdražily o 2,3 procenta. Mírně naopak zlevnila zelenina. Cena brambor klesla o 13,6 procenta.