G7 zvažuje regulaci cen ruské ropy

Skupina velkých světových ekonomik G7 zkoumá všechny možnosti, jak zabránit Rusku profitovat z vysokých cen energie. Zvažovaná opatření zahrnují mimo jiné blokování dopravy ruské ropy, pokud bude nakoupena za vyšší než stanovenou cenu. Uvedli to ministři zahraničí G7 v prohlášení, které zveřejnila Británie.

„Při postupném vyřazování ruských energií z našich domácích trhů budeme usilovat o vytvoření mechanismů, které sníží příjmy Ruska z uhlovodíků, podpoří stabilitu na globálních energetických trzích a minimalizují negativní ekonomické dopady, zejména u zemí s nízkými a středně vysokými příjmy,“ píše se v prohlášení, z něhož cituje agentura Reuters. Skupina G7 zahrnuje Spojené státy, Kanadu, Japonsko, Německo, Francii, Itálii a Británii.

Fotka od drpepperscott230 z Pixabay

Vysoký představitel G7, který si nepřál být jmenován, minulý týden agentuře Reuters řekl, že skupina chce do 5. prosince zavést cenový strop na ruskou ropu. Dodal, že G7 se tak chce časově sladit s kroky Evropské unie. Ta se už dříve dohodla, že od 5. prosince přestane dovážet ruskou ropu a o dva měsíce později i ropné produkty.

Guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová minulý měsíc připomněla, že Rusko nebude dodávat ropu zemím, které se rozhodnou cenový strop zavést. Dodala, že zavedení takového cenového stropu by vedlo k růstu světových cen ropy.

Komentář SH:

Každá regulace, v tomto případě embargo na ruskou ropu, vyvolá nutnost další regulace. Zbytek volného trhu se začne přizpůsobovat, což si vyžádá další regulace. Už nyní lze prohlásit, že „stabilitu na energetických trzích“ se regulacemi udržet nepodaří, naopak. Nejspíše má pravdu i Nabiullinová, že cenový strop na ruskou ropu způsobí růst ceny ostatní ropy.

V prohlášení G7 napsala, že zvažuje zákaz všech služeb umožňujících transport ruské ropy s výjimkou případů, kdy bude ropa nakoupena za cenu „dohodnutou při konzultacích s mezinárodními partnery“, případně levněji.