FT: Rusko připravilo Ukrajinu o více než polovinu kapacit pro výrobu elektřiny

Ilustrační foto: Susan Ciproano z Pixabay

Rusko již připravilo Ukrajinu o více než polovinu kapacit pro výrobu elektřiny ničením a obsazováním tamních elektráren. Informoval o tom dnes list Financial Times (FT) s odvoláním na ukrajinské činitele. Ukrajina se tak podle něj potýká s nejhoršími výpadky v dodávkách elektřiny od začátku ruské invaze v únoru 2022.

Před zahájením ruské invaze se celkový výkon ukrajinských elektráren pohyboval kolem 55 gigawattů, v důsledku bombardování a okupace ukrajinského území ruskou armádou však klesl pod 20 gigawattů, píše Financial Times. „Měli bychom se připravit na život v chladu a temnotě,“ řekl listu jeden nejmenovaný ukrajinský činitel.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal dnes uvedl, že ruské útoky na ukrajinskou energetiku budou mít dlouhodobé dopady. Šetření elektřinou se tak podle něj v nadcházejících letech stane součástí každodenního života na Ukrajině. „Naším cílem je šetřit na všech úrovních. Od velkých podniků po jednotlivé domy a byty,“ prohlásil Šmyhal.

Ruské raketové a dronové útoky se v posledních měsících zaměřily na ukrajinské elektrárny, což nutí elektrárenské podniky k odstávkám dodávek elektřiny. V sobotu ruské útoky podle ukrajinského ministra energetiky Hermana Haluščenka zasáhly energetická zařízení v pěti regionech a způsobily rozsáhlé škody.

Velvyslankyně EU na Ukrajině Katarína Mathernová uvedla, že Rusko od března zničilo na Ukrajině zařízení pro výrobu elektřiny s celkovým výkonem 9,2 gigawattu. Podle Kyjeva je tato destrukce důsledkem nedostatečných dodávek zařízení pro protivzdušnou obranu od západních spojenců, píše Financial Times.