Francouzská premiérka varuje podniky před zavedením přídělů energie

Francouzská premiérka Élisabeth Borneová dnes varovala podniky před možností, že bude v zemi zaveden na dodávky energií přídělový systém. Země by k tomu mohla být v zimě donucena, pokud Rusko přeruší dodávky plynu. Šéfka vlády proto firmy vyzvala k šetření energiemi už nyní.

Ilustrační foto: Pixabay

„Pokud bychom byli nuceni zavést přídělový systém, byly by postiženy jako první podniky,“ řekla dnes Borneová v Paříži na setkání se zaměstnavatelským sdružením Medef.

Premiérka společnosti vyzvala, aby v září vypracovaly vlastní úsporné energetické plány. „Pokud budeme jednat společně, můžeme překonat riziko nedostatku. Ale pokud každý svou část neudělá nebo pokud se naplní všechny nepříznivé hypotézy, budeme nuceni spotřebu uměle snížit,“ řekla Borneová a dodala, že výpadek plynu by rychle mohl vést k vážným ekonomickým a sociálním důsledkům.

Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil plán na úsporu energií už v polovině července. Vláda chce, aby veřejná správa a státní firmy šly příkladem. Ke snížení spotřeby energie povzbuzuje kabinet také francouzské občany.

Obavy z nedostatku energie v zimě pramení mimo jiné ze skutečnosti, že ve Francii je v současnosti v provozu jen asi polovina jaderných reaktorů. Ty jsou přitom v zemi pro výrobu elektřiny klíčové.