Fed úroky nezměnil. Snad v příštím roce

Sídlo Fed (The Federal Reserve System) ve Washingtonu. Fotka: redakce SH

Americká centrální banka (Fed) dnes na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru ponechala základní úrokovou sazbu podle očekávání beze změny v pásmu 5,25 až 5,50 procenta. Jde o nejvyšší úroveň za 22 let. Úroky měnový výbor nezměnil již třetí seanci za sebou. Současně banka naznačila, že její zpřísňování měnové politiky je u konce a v příštím roce náklady na úroky sníží. Vyplývá to z dnešního prohlášení Fedu.

Bankéři v prohlášení uvedli, že inflace za poslední rok zpomalila a že budou sledovat ekonomiku, aby zjistili, zda je zapotřebí „nějaké“ dodatečné zvýšení sazeb. To přímo naznačuje, že po měsících agresivního zpřísňování měnové politiky a příklonu ke zvyšování sazeb nebude nutné je znovu zvyšovat. Je to také poprvé od prudkého růstu spotřebitelských cen v roce 2021, kdy Fed oficiálně uznal pokrok v boji se zrychlující se inflací.

Celkem 17 z 19 představitelů Fedu předpokládá, že základní úroková sazba bude do konce roku 2024 nižší než nyní. Medián projekcí ukazuje, že sazby se sníží o tři čtvrtiny procentního bodu, což by mohlo znamenat tři snížení o čtvrt procentního bodu. Žádný z představitelů Fedu nepředpokládá, že by sazby byly do konce příštího roku vyšší. Investoři podle agentury Reuters před zasedáním sázeli na to, že Fed do konce příštího roku sníží základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod.

Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že měnový výbor pravděpodobně skončil se zvyšováním úrokových sazeb, protože inflace neustále ochlazuje, i když zůstává nad dvouprocentním cílem. Powell přitom v poslední době bagatelizoval myšlenku, že se blíží snižování sazeb, a zatím ani nenaznačil, že Fed se zvyšováním sazeb definitivně skončil, upozornila agentura AP.

Představitelé Fedu sice mají nadále možnost v příštích měsících znovu zvýšit základní jednodenní úrokovou sazbu, pokud inflace znovu zrychlí, to se však vzhledem k nedávným údajům, které se postupně přibližují k cíli centrální banky, zdá být stále méně pravděpodobné. Ekonomické projekce se jako celek drží scénáře „měkkého přistání“ a bankéři doufají, že inflace bude nadále zpomalovat a ekonomice se podaří vyhnout recesi a prudkému růstu nezaměstnanosti.

Inflace nadále zůstává nad dvouprocentním cílem Fedu, zpomaluje ale rychleji, než se původně očekávalo. Podle nové prognózy by jádrová inflace, která nezahrnuje nestabilní ceny potravin a energií, měla do konce roku 2024 zpomalit na 2,4 procenta, v září Fed čekal inflaci 2,6 procenta. Nezaměstnanost by v příštím roce měla vzrůst na 4,1 procenta ze současných 3,7 procenta, stále však bude mimořádně nízká. Ekonomika má v příštím roce stoupnout o 1,4 procenta a v roce 2025 tempo růstu zrychlí na 1,8 procenta. Letos se má hrubý domácí produkt zvýšit o 2,6 procenta.

„Inflace v USA v listopadu mírně klesla na 3,1 procenta a přesto, že si Fed nechává dveře otevřené pro další zvýšení sazeb, tak tu s velkou pravděpodobností máme definitivní konec cyklu utahování měnové politiky,“ komentoval rozhodnutí Fedu analytik Portu Marek Pokorný. „Investorům se splnilo přání a předseda Fedu Powell konečně začal otevírat téma podmínek, kdy a jak moc se Fed uchýlí ke snižování sazeb v příštím roce. Velkou roli sehrála i aktualizovaná prognóza nejen ohledně sazeb, ale i ohledně inflačního výhledu, ekonomického růstu a nezaměstnanosti,“ dodal.

Fed začal zvyšovat úroky v březnu 2022 a se zvyšováním přestal letos v červenci. Základní úroková sazba za tu dobu stoupla o 5,25 procentního bodu, což je považováno za jednu z nejrychlejších reakcí Fedu na vysokou inflaci.