EU se dohodla na rozpočtu pro příští rok, bude vyšší

Po mnohahodinovém vyjednávání se v noci na dnešek zástupci členských zemí Evropské unie a Evropského parlamentu shodli na podobě rozpočtu EU pro příští rok. Navrhovanou částku 169,5 mld. EUR (4,3 bilionu Kč) se europoslancům podařilo navýšit o několik stovek milionů, členské země tradičně usilující o nižší rozpočet však naproti tomu řadu jejich dalších požadavků odmítly.

Rozpočet je skoro o 2 mld. EUR vyšší, než na základě loni schváleného sedmiletého rozpočtu bloku navrhovala Evropská komise. Europoslanci požadovali ještě další 2 miliardy navíc, během  vyjednávání však neuspěli.

„Financování, na kterém jsme se právě dohodli, podpoří probíhající oživení a výrazně napomůže plnění našich klimatických a digitálních cílů,“ zmínila priority unijního rozpočtu zástupkyně slovinského předsednictví EU Irena Drmažová, která vedla vyjednávání za členské státy.

Zástupci europarlamentu po jednání zdůraznili, že se jim proti původnímu návrhu podařilo přidat stovku milionů na výzkumný program Horizont, desítky milionů navíc pak mimo jiné na společné unijní zdravotnictví či zahraniční studijní pobyty Erasmus.
„Rozpočet obsahuje důležité prostředky na výzvy, kterým nyní unie čelí. V oblasti zdravotnictví pro další boj covidem-19, ale stejně tak pokud jde o výzkum a inovace potřebné k modernizaci našich ekonomik,“ prohlásil o dosaženém kompromisu jeden z parlamentních vyjednávačů Johan Van Overtveldt.

Komentář SH:

Navýšení rozpočtu vypadá nenápadně. Je relativně menší, než jaký se v EU pro příští rok očekává ekonomický růst. Ale vždy to znamená posílení moci a zvýšení přerozdělování. Nebezpečná tradice byla založena…