Důvody snížení těžby skupinou OPEC+ byly čistě ekonomické

Saúdská Arábie odmítá kritiku, která se na ni snesla po rozhodnutí skupiny OPEC+ z minulého týdne snížit těžbu ropy. Kritika podle ní není založená na faktech a snížení těžby je v zájmu spotřebitelů i producentů, uvedlo saúdské ministerstvo zahraničí ve včerejším prohlášení. Rozhodnutí OPEC+ bylo přijato na základě konsensu a zohlednilo rovnováhu nabídky a poptávky. Jeho cílem bylo zohlednit nestabilitu na trhu, zdůvodnilo ministerstvo. Skupina OPEC+ zahrnuje členy Organizace zemí vyvážejících ropu a jejich spojence i s Ruskem.

Fotka od drpepperscott230 z Pixabay

USA vysvětlení obratem odmítly. Americký prezident Joe Biden na počátku tohoto týdne řekl, že rozhodnutí OPEC+ bude mít dopad na vztahy mezi USA a Saúdskou Arábií. Skupina oznámila snížení těžby o dva miliony barelů denně po týdnech lobbování ze strany Spojených států proti takovému kroku.

Mluvčí Bílého domu John Kirby včera řekl, že USA předložily Saúdské Arábii analýzu, která dokládá, že pro rozhodnutí skupiny snížit těžbu nebyl žádný tržní důvod. „Ministerstvo zahraničí Saúdské Arábie se může pokoušet vykrucovat, ale fakta jsou jednoduchá,“ prohlásil Kirby. Dodal, že ostatní země v ropném kartelu soukromě Spojeným státům řekly, že se „cítí být donuceny podporovat saúdské směřování.“

USA obvinily Saúdskou Arábii, že se podbízí Moskvě, které vadí snahy Západu o snížení cen ropy v reakci na invazi na Ukrajinu. Krok OPEC+ vyvolal ve Washingtonu obavy z možného zvýšení cen benzinu před listopadovými volbami, v nichž se Bidenovi demokraté budou snažit udržet kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů a Senátem.

Ve včerejším prohlášení Saúdské Arábie se píše, že USA žádaly, aby OPEC+ své rozhodnutí o měsíc odložil. Podle Saúdské Arábie však všechny ekonomické analýzy naznačily, že odložení o měsíc by mělo negativní ekonomické důsledky.

Saúdská Arábie rovněž podle agentury Reuters potvrdila, že své vztahy se Spojenými státy považuje za strategické a zdůraznila význam vzájemného respektu.