Dovoz ojetých aut v pololetí klesl o 12 procent

Ilustrační foto: jef

Dovoz ojetých osobních aut klesl v prvním pololetí meziročně o 12 procent na 71 568 vozů. Jejich průměrné stáří kleslo o 0,4 roku na 10,4 roku. Podíl vozidel starších 10 let klesl o 0,6 procentního bodu na 48,8 procenta. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů.

Nejvíce dováženou značkou aut z druhé ruky je Škoda se 17 040 vozy, druhý je Volkswagen se 14 404 dovezenými auty a třetí Ford se 4781 vozem. Následují německé prémiové značky BMW, Audi a Mercedes Benz.

Vedle toho si Češi dovezli 62 ojetých Ferrari, 16 sportovních aut Aston Martin a 30 Lamborghini. Na českých silnicích přibylo i šest luxusních Rolls-Royce, 12 východoněmeckých trabantů a 5 vozů domácí značky Tatra.

V červnu dovozy ojetin proti loňskému roku podle předsedkyně představenstva Aures Holdings Karolíny Topolové pošesté za sebou oslabily, celkově letos ve srovnání s loňskem poklesly o téměř 10 000 vozů. „Pokud si uvědomíme, že celkově zůstává poptávka po ojetinách na domácím trhu vysoká, o čemž svědčí naše rekordní prodeje, pak to znamená, že popularita importovaných ojetin klesá, a to je pro tuzemský sekundární trh skvělá zpráva. Ojetiny z dovozu jsou totiž notoricky známé zejména svým vysokým stářím, nízkou kvalitou, problémy s různými triky prodejců a vysokou mírou rizika pro kupující,“ podotkla Topolová.

Prodej nových osobních aut v prvním pololetí vzrostl o 3,2 % na 119 221 vozů.