Domácí průmysl rostl, ale zakázky klesají
Průmyslová produkce v květnu meziročně reálně vzrostla o 1,4 %, ve srovnání s letošním dubnem byla vyšší o 1,6 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 4,4 procenta. V pravidelné zprávě o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
„V zásadě to znamená, že sice neklesáme, ale rozhodně se nedá mluvit o zajímavém růstu,“ hodnotí statistku Tomáš Volf, hlavní analytik společnosti Citfin. „Bohužel platí to, že hodnota zakázek ze zahraničí šla dolů o 4,7 % a domácích klesla o 3,9 procenta. Fakt, že klesá hodnota zakázek je o to horší, domácí průmysl je na zahraniční poptávce zcela závislý.“
Podobně jako v minulých měsících, meziročně klesla produkce ve většině průmyslových odvětví. O pětinu byla oproti květnu předchozího roku nižší produkce v těžbě a dobývání, a to zejména kvůli nižší těžbě hnědého uhlí. Dvouciferný meziroční pokles produkce byl zaznamenán rovněž ve výrobě ostatních nekovových minerálních výrobků, chemickém průmyslu a výrobě základních kovů, hutním zpracování kovů a slévárenství. Naproti tomu odvětví výroby ostatních dopravních prostředků a zařízení díky finalizaci dlouhodobých zakázek zaznamenalo v květnu výrazný nárůst.
„K mírnému růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, kde produkce vzrostla i meziměsíčně. Růst zaznamenala jak výroba automobilů, tak jejich dílů. Plánované odstávky a nižší produkce uhelných elektráren ovlivnily pokles ve výrobě elektřiny, plynu a tepla,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.
Hodnota nových zakázek v běžných cenách v květnu 2023 ve sledovaných odvětvích meziročně klesla o 4,4 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně snížily o 4,7 %, tuzemské nové zakázky klesly o 3,9 %. „Hodnota nových průmyslových zakázek meziměsíčně stagnovala. Meziroční čtyřprocentní pokles je však nejvyšší od léta 2020. Nejvýznamněji jej ovlivnil dvouciferný pokles hodnoty nových zakázek ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství a v chemickém průmyslu,“ říká Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. Meziročně mírně vzrostla hodnota nových zakázek ve výrobě motorových vozidel. Zakázky v posledních měsících přibývají v oděvním a farmaceutickém průmyslu.
Důvěra podnikatelů v ekonomický vývoj se v červnu snížila o 4,2 proc. bodu na 90,3 bodu. Z toho důvěra podnikatelů v průmyslu klesla ještě hlouběji: o 6,6 bodu. Také index nákupních manažerů (PMI) v červnu prudce klesl na 40,8 bodu, což signalizuje očekávání sníženi výroby a pokles zakázek. Dá se tedy očekávat, že v příštích měsících průmyslová produkce bude klesat.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v květnu 2023 meziročně snížil o 1,7 procenta. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v květnu 2023 meziročně vzrostla o 11,1 procenta.
Podle údajů zveřejněných Eurostatem průmyslová produkce v dubnu 2023 v EU27 meziročně vzrostla o 0,1 procenta. Největší meziroční růst zaznamenal irský průmysl (o 22,5 %) a maltský průmysl (o 14,3 %). Český průmysl vzrostl o 1,2 %, výkon německého průmyslu se zvýšil o 1,3 %. Naopak nejvíce klesl estonský průmysl (o 15,1 %). Slovenský průmysl zaznamenal pokles o 2,0 procenta.