ČR se s dopady ruské agrese do energetiky dokáže vypořádat

Česká republika se s dopady ruské agrese do energetiky dokáže vypořádat. Současná situace přináší hrozby spojené například s okamžitým odstřižením od ruského plynu, v dlouhodobém výhledu to ale představuje příležitost k racionálním a z hlediska bezpečnosti země prospěšným změnám. Po konferenci sněmovního hospodářského a bezpečnostního výboru o bezpečnosti v energetice to řekl předseda sněmovního hospodářského výboru Ivan Adamec (ODS).

Dnešní diskuse se zúčastnili zástupci příslušných úřadů a firem, například Energetického regulačního úřadu (ERÚ), ČEZ, Čepra, Mera, ČEPS nebo Teplárenského sdružení. „Témata z oblasti energetiky jsou složitá, komplexní a vzájemně provázaná. Proto vítám, že se na dnešním fóru setkalo tolik klíčových aktérů a podařilo se otevřít průřezově všechna témata energetické politiky,“ řekl Adamec.

Podle Adamce je zjevné, že Evropa bude chtít pokračovat v naplňování závazků, které si stanovila v dohodě zvané GreenDeal. Změní se ale podle něj cesta, kterou se bude snažit těchto cílů dosáhnout. „Nová situace nastolila nové priority a je jasné, že každá členská země musí hledat cesty, jak co nejdříve nahradit ruský plyn, ropu a uhlí. Z pohledu České republiky je evidentní, že budeme ve výrobě elektřiny a tepla o něco déle a intenzivněji využívat uhlí,“ řekl Adamec.

Intenzivnější bude také podpora jaderné energetiky. „Zároveň se ale zvýší důraz na využití alternativních zdrojů energií a na snižování spotřeby energií obecně. Snaha zbavit se dlouhodobé závislosti na ruských surovinách a jejich vysoké ceny jsou emocionálně, ekonomicky a pragmaticky silné důvody, které rozvoj alternativních zdrojů energií významně urychlí,“ dodal Adamec.