ČNB se rozhodla pro boj s inflací

Foto: ČNB

Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba na 8 procentech.

„Inflace sice ustupuje, ale jen velmi pomalu, a tak zatím není prostor pro uvolnění měnové politiky. Pro snížení sazeb by mohl hovořit špatný výsledek HDP. Ten ukázal, že ve 3. čtvrtletí letošního roku ekonomika ČR meziročně klesla o 0,6 %, ale zdá se, že neklesáme dost rychle na to, aby ČNB nižšími sazbami podpořila růst HDP,“ komentoval rozhodnutí bankovního výboru Tomáš Folf, hlavní analytik Citfin. „Ceny v září meziročně vzrostly o 6,9 % a jsou tak daleko nad evropským průměrem. Zatím je v platnosti cíl ČNB dostat letošní inflaci pod hladinu 10 %, ale za prvních devět měsíců jsme na úrovni 11,9 %, také kvůli tomu dnes sazby nešly dolů. Tříměsíční PRIBOR postupně klesl na aktuálních 7 % a šestiměsíční je na 6,86 %. To v překladu znamená, že trhy věří, že k prvnímu snížení sazeb dojde na přelomu roku, ale část trhů si myslí, že to bude už před Vánocemi. I tento termín je však vzhledem k inflačním datům s otazníkem. Pokud totiž platí, že hlavním úkolem ČNB je držet inflaci na uzdě, pak bychom se mohli dočkat snížení sazeb až v prvním čtvrtletí 2024.“

Zároveň však ČNB významně zhoršila výhled vývoje národního hospodářství. V letošním roce podle ní hrubý domácí produkt (HDP) klesne o 0,4 %, příští rok vzroste o 1,2 procenta. V srpnové prognóze přitom ČNB čekala letos růst 0,1 % a příští rok 2,3 procenta. Centrální banka také o půl procentního bodu zhoršila očekávání inflace v příštím roce, která by měla být průměrně 2,6 procenta. Vyplývá to z nové makroekonomické prognózy, kterou dnes představil guvernér ČNB Aleš Michl.

Pro letošní rok ČNB mírně zlepšila odhad průměrné inflace, která by měla dosáhnout 10,8 procenta. V srpnové predikci centrální banka očekávala 11 procent. Michl zároveň upozornil, že ve směru vyšší než očekávané inflace působí riziko větších úprav ceníků v lednu příštího roku a delší působení expanzivní fiskální politiky. Ve směru nižší inflace by mohlo působit výraznější zhoršení hospodářské aktivity v Německu.

Do tolerančního pásma kolem dvouprocentního inflačního cíle ČNB, tedy pod hranici tří procent, by se meziroční inflace podle prognózy měla dostat v prvním čtvrtletí příštího roku. K cíli by inflace měla klesnout ve třetím čtvrtletí. V roce 2025 by se průměrná inflace měla snížit na 2,1 procenta, prohlásil Michl.

Hospodářský růst nyní podle Michla tlumí slabá poptávka domácností i slabá zahraniční průmyslová poptávka. Nezaměstnanost nicméně zůstává nízká a trh práce je nadále napjatý, což se ale neprojevuje v růstu platů. Výraznější hospodářské oživení očekává ČNB až v roce 2025. Ekonomika by měla růst o 2,8 procenta.

ČNB ve své prognóze také očekává slabší korunu, než předpokládala v srpnu. Průměrný letošní kurz by měl být 24,00 CZK/EUR, v předchozí prognóze předpokládala 23,90 CZK/EUR. V příštím roce koruna podle prognózy dál oslabí na průměrných 24,60 CZK/EUR, v roce 2025 naopak posílí a dostane se na 24,10 CZK/EUR.