ČNB ponechala základní úrokovou sazbu na 7 procentech
Bankovní rada České národní banky včera ponechala základní úrokovou sazbu na 7 procentech. Rozhodnutí centrální banky bylo v souladu s očekáváním analytiků i finančního trhu. Podle guvernéra ČNB Aleše Michla zůstanou sazby relativně vysoké delší dobu. Michl také upozornil, že pokud příliš porostou mzdové požadavky a budou se vytvářet vysoké deficity rozpočtu,ČNB by pravděpodobně musela přistoupit k dalšímu zvýšení sazeb. Analytici očekávají, že úrokové sazby by měly zůstat po zbytek letošního roku stabilní, někteří experti ovšem jejich zvýšení ještě letos nevylučují.
Pro zachování sazeb dnes hlasovalo pět členů bankovní rady, dva se vyslovili pro jejich zvýšení o 0,75 procentního bodu. Argumentem zastánců zvýšení sazeb byla podle Michla potřeba zabránit nárůstu inflačních očekávání mezi domácnostmi i firmami. Naopak argumentem pro zachování výše sazeb bylo to, že jejich současná výše krotí množství peněz v oběhu.
Prognóza ČNB očekává, že inflace, která v srpnu činila 17,2 procenta, v nejbližších měsících vzroste. „Nárůst bude způsoben zejména cenami plynu a elektřiny. Stále je možné, že inflace na podzim dosáhne hodnot kolem 20 procent. V celoročním průměru bude činit kolem 16,5 procenta,“ řekl Michl. ČNB však očekává, že inflace bude v příštím roce klesat a v první polovině roku 2024 se vrátí ke 2 procentům.
Podle finančního ředitele společnosti Ebury Tomáše Kudly se aktuální výše úrokových sazeb zdát nízká, což bude pravděpodobně nutit ČNB rozpouštět devizové rezervy rychleji než dosud. Zatímco ČNB je vůči dalšímu zvyšování sazeb skeptická, velké centrální banky, třeba americký Fed nebo Evropská centrální banka, je naopak začaly velmi rychle zvyšovat, podotkl.
Srpnová inflace v ČR naopak vykázala lehké zmírnění. Zatímco v červenci se ceny meziročně zvedly o 17,5 %, v srpnu to bylo jen o 17,2 procenta. „Zářijové tempo zdražování by se mělo pohybovat v podobných intencích, takže pro prudké navyšování sazeb není důvod,“ soudí Tomáš Volf, specialista společnosti Citfin. „České sazby jsou jedny z nejvyšších. S tím, jak se bude blížit konec roku, bude do růstu cenové hladiny stále více promlouvat vyšší srovnávací základna se začátkem roku 2022. To bude ve výsledku znamenat z kraje roku 2023 další zpomalování růstu cen.“
Rozhodnutí ČNB o úrokových sazbách bylo v souladu s očekáváním tržních analytiků. Kkoruna na něj téměř nereagovala a včera se držela v blízkosti kursu 24,67 EUR/CZK a 25,40 USD/CZK.
„ČNB bude nadále bránit výrazným výkyvům kurzu koruny,“ řekl Michl bez bližších podrobností k rostoucím tlakům na oslabení koruny následkem rychlého zvyšování sazeb americké centrální banky Fed či Evropské centrální banky. Podotkl pouze, že ČNB nemá stanovenou hranici, kam nechá klesnout kurz koruny.
Objem intervencí ČNB na podporu koruny v červenci podle analytiků dále stoupl na zhruba 246 miliard korun. Za tři měsíce od května tak už ČNB prodala na trhu eura za více než 500 miliard korun. ČNB díky intervencím stabilizovala korunu pod hranicí 25 Kč za euro.