Čínský průmysl brzdí, továrny propouštějí. Možná jsou za tím cla

Čínské továrny v květnu značně omezily svou aktivitu. Omezily produkci i počty zaměstnanců. Ukazuje to průzkum Caixin China General Manufacturing PMI z dílny S&P Global.
Tisková zpráva k průzkumu spojuje vývoj s poklesem zakázek, a to především vývozních. Konstatuje také, že k podobnému zhoršení podmínek došlo poprvé po osmi měsících. Situce se měří takzvaným indexem nákupních manažerů (PMI), který se běžně používá i v jiných ekonomikách. Za neutrální úroveň se u něj ve vztahu k Číně ve zmíněném sourkomém průzkumu považuje hodnota 50. Právě pod ní poprvé po zmíněných osmi měsících klesl.
Americký zpravodajský portál CNBC přidává, že propad je nejhorší od roku 2022. Připomíná oficiální index zveřejněný o víkendu, který signalizoval pokles v průmyslu druhý měsíc za sebou. V továrnách se podle webu hromadí zásoby hotových výrobků. CNBC spojuje vývoj s celnímí hrátkami Donalda Trumpa.
Čínská ekonomika nicméně čelí zpomalení už delší dobu. Zároveň bojuje s deflací a krizí v sektoru nemovitostí. Vedení země proto opakovaně přijímá opatření k podpoře růstu. V řadě případů jde ale o proklamace, nabádající firmy a lokální vlády k maximálnímu využívání pracovní síly a podpoře spotřeby. Ekonomický vývoj v Číně se tak stává globálním problémem, protože tato země už dávno není jen vývzcem, ale také významným hráčem na straně poptávky.