Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla o 2,6 %
Víc, než se čekalo, a sice o 2,6 % klesla oproti předchozím třem měsícům čínská ekonomika v letošním druhém čtvrtletí. V meziročním srovnání se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil pouze o 0,4 procenta, což je méně, než čekali analytici. Zároveň jde o nejslabší čtvrtletní růst od začátku koronavirové pandemie. Vyplývá to z údajů, které dnes podle agentury Reuters zveřejnil čínský statistický úřad.
Komentář SH: Vzhledem k tomu, co se v Číně děje, je to skoro zázrak. Vnější pozorovatel by skoro čekal, že propad bude mnohem větší. A že bude i meziroční, byť loni byly restrikce nastartované rovněž. Mezi analytiky a akciovými manažery se ale občas mimo záznam ozve pochybnost, jestli si soudruzi ta čísla vlastně nevymýšlejí. I když u nás před rokem 1989 se podle všeho nevymýšlela. Spíš se měnila konstrukce výpočtu, aby to vyšlo lépe.
Očekávalo se, že čínská ekonomika klesne oproti prvnímu kvartálu o 1,5 procenta. V meziročním srovnání analytici Reuters odhadovali růst o procento, i to by ale bylo výrazné zpomalení oproti růstu o 4,8 procenta v prvním kvartálu.
Na vině slabých čísel byla přísná opatření, která Čína zavedla v souvislosti s covidem-19. Ta otřásla průmyslovou výrobou a spotřebitelskými výdaji.
Úplná nebo částečná uzávěra byla v březnu a v dubnu zavedena ve velkých městech po celé zemi, včetně obchodního centra Šanghaje. Zatímco mnoho z těchto omezení Čína od té doby zrušila a červnová data nabídla známky zlepšení, analytici rychlé oživení neočekávají.
Čína se drží své striktní proticovidové politiky, která jí velí zavádět uzávěry při jakémkoli výskytu nákazy za situace. Uvalení nových omezení v některých městech a příchod vysoce nakažlivé varianty BA.5 zvýšily obavy podniků a spotřebitelů z dlouhého období nejistoty.
„Střední třída dopady pociťuje stále více, například stagnujícími příjmy nebo poklesem cen nemovitostí. To zvyšuje politický tlak na vládu, aby nacházela řešení,“citovala agentura DPA analytika Maxe Zengleina z Institutu pro čínská studia Mercics v Berlíně.
Za první pololetí přidal HDP 2,5 procenta. Vláda zvyšuje pobídky pro ekonomiku. Analytici ale říkají, že oficiálního cíle letošního růstu o zhruba 5,5 procenta bude těžké dosáhnout, aniž by se zrušila přísná vládní strategie nulového covidu.