Český export do USA dosahuje téměř 200 miliard korun

Český export do USA dosahuje okolo 2,5 % hrubého domácího produktu. Vychází to z údaje zveřejněného minsterstvem průmyslu a obchodu. Podle něj jde o téměř 200 miliard korun.
„Nová cla mohou znamenat výrazné ztráty v desítkách miliard korun. Dopady se navíc projeví nejen na českých firmách, ale i ekonomice dalších evropských zemí, zejména Německa, Irska a Itálie,“ píše ministerstvo.
„Jednoznačně odmítáme to, že jde o „reciproční“ cla, která by odrážela bariéry na evropské straně. Průměrné vzájemné celní zatížení EU a USA je srovnatelné. V obchodě se službami mají Spojené státy vůči EU výrazný přebytek. USA míří na tzv. netarifní bariéry, jejichž odstranění by v některých případech znamenalo zásah do našich vlastních pravidel,“ říká ministr Lukáš Vlček.
„S ohledem na možné dopady amerických cel na českou ekonomiku aktivně hledáme způsoby, jak ještě více posílit podporu exportu a konkurenceschopnost našich firem v zahraničí,“ říká vrchní ředitel sekce EU a zahraničního obchodu David Müller. S tím, že součástí podpory je také rozšíření otevření pobočky CzechTrade v San Franciscu. Zaměří se na inovativní startupy a malé a střední podniky.
Příští týden bude situaci řešit mimořádná Rada ministrů odpovědných za obchod v Lucemburku. Českou republiku na ní zastoupí náměstek ministra Štěpán Hofman.
Podle dostupných dat dosáhl vývoz zboží z České republiky do USA v loňském roce 186 miliard korun. Dovoz z USA do Česka činil 149 miliard korun. Existují přitom jak české, tak americké statistiky zahraničního obchodu, které se mohou lišit. Ať už kvůli metodice, načasování nebo započítání reexportů přes třetí země. Nejvíce vypovídající je použití kombinace obou zdrojů. U vývozu zboží z Česka lze vycházet z dat americké US International Trade Commission. Ta eviduje, co reálně dorazilo na americký trh (včetně reexportů). U dovozu do Česka pak z údajů českých celních statistik. Tento postup nejlépe odpovídá skutečnému toku zboží a služeb mezi oběma zeměmi, uvedlo ministerstvo.