Ceny ropy významně klesají, kvůli obavám z recese

Ceny ropy tento týden významně klesají. Ve středu dokonce přišel nejhlubší jednodenní pokles od 9. března, a sice skoro 10 %. Ve čtvrtek se sevemořská ropa Brent dostala pod 100 dolarů. Důvodem jsou obavy z recese.

Středeční pokles se rozšířil i do dalších energetických odvětví a projevil se i na akciových trzích. Obavy z globální recese, která by omezila poptávku, převážily nad znepokojením ohledně narušení dodávek, umocněné stávkou zaměstnanců plošin na těžbu ropy a zemního plynu z moře v Norsku.

V úterý kolem 21:30 SELČ vykazovala cena severomořské ropy Brent pokles přibližně o 9,7 % na 102,50 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI odepisovala 8,5 % zhruba na 99,20 dolaru za barel. Ceny se tak dostaly nejníže od letošního dubna.

Pokud recese opravdu udeří a výrazně sníží poptávku po energii, může dojít k dalším prudkým výkyvům a cenovému propadu, konstatoval šéf společnosti Lipow Oil Associates Andy Lipow.

Benzín a nafta v ČR asi hned tak nezlevní

Propad cen ropy nezastavily ani obavy z omezení dodávek, které umocnil začátek stávky v Norsku. Tamní zaměstnanci plošin na těžbu ropy a zemního plynu z moře požadují zvýšení mezd kvůli vysoké inflaci. Po zásahu vlády odbory večer stávku zastavily. Hrozilo, že se v Norsku do soboty sníží těžba ropy o 15 % a těžba plynu o čtvrtinu. Vývoz plynu by se pak mohl snížit až o 56 procent.

Pokles pokračoval i ve čtvrtek. U Brent šlo o necelá čtyři procenta, dokocne přes čtyři. K poklesu mimo jiné přispívá silný dolar. Ten totiž zdražuje ropu pro nedolarové „zákazníky“.

K tlaku na pokles ale přispěla i norská společnost Equinor. Ta uvedla, že všechna ropná a plynová pole postižená stávkou v norském ropném sektoru by měla být během několika dní opět v plném provozu.

Nafta a benzín zlevňují jen nepatrně

Kdo by se však těšil na levenější naftu a benzín u čerpacích stanic, bude si asi muset ještě počkat. Naopak pohonné hmoty zlevňují jen minimálně a stále jsou blízko rekordních hodnot. V některých krajích, jako třeba v Olouckém, dokonce ještě zdražují.

Samozřejmě, že pokles cen se v nákladech rafinérií projeví až se zpožděním. Především ale pružnost pumpařů je vždy vyšší směrem nahoru. Jakmile ceny na burzách stoupnou, zdražují i přesto, že v zásobách mají PHM nakoupené levněji. Dolů to ale jde vždy hůře.