Cena plynu pro evropský trh klesla na předválečnou úroveň

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh včera pokračovala v poklesu, za kterým stojí zejména neobvykle teplé počasí v Evropě. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v únoru ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku v závěru obchodování ztrácela 11,5 procenta na 64 eur (1535 Kč) za megawatthodinu (MWh). Podle agentury DPA se tak dostala na nejnižší úroveň od listopadu 2021.

Ilustrační foto: jef

„Dokud nebudou předpovědi ukazovat zimní počasí, je pravděpodobný další pokles,“ napsali analytici ze společnost Energi Danmark, která se zabývá obchodováním s energiemi. K poklesu poptávky po plynu kromě teplého počasí přispívá rovněž vzestup produkce větrných elektráren. Ceny tlačí dolů také přetrvávající vysoká úroveň dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG), upozornila agentura Bloomberg.

Ceny plynu na burze se nyní nacházejí pod úrovní administrativně stanoveného stropu, který v České republice činí 2500 Kč za MWh. Podle analytiků oslovených ČTK se nicméně současný pokles velkoobchodních cen zemního plynu zatím na cenách pro české domácnosti neprojeví, protože obchodníci pro ně museli nakoupit zásoby energie na trhu s předstihem za tehdejší vyšší ceny.

Loňský rok byl na evropském trhu s plynem ve znamení silného cenového kolísání, na konci léta se cena plynu v TTF krátce vyšplhala k 350 eurům za MWh, ačkoli před dvěma lety stál plyn méně než 20 eur za MWh. Ceny se začaly zvyšovat předloni, podle části analytiků v reakci na energetickou politiku Evropské unie, která tlačí na rychlý odklon od fosilních paliv bez adekvátního řešení. Další citelný růst cen se dostavil po začátku války na Ukrajině loni v únoru.