Britské firmy se odvracejí od Číny, míní šéf Konfederace britského průmyslu

Tisíce britských podniků omezují nebo zcela přerušují styky s Čínou kvůli obavám z politického napětí, což pravděpodobně vyvolá inflační tlaky. Ke stále většímu strachu ze závislosti na čínských dodavatelích je vedou také obavy Spojených států. Šéf Konfederace britského průmyslu (CBI) Tony Danker to uvedl v zveřejněném rozhovoru s deníkem Financial Times (FT).

Vstup do Zakázaného města s portrétem Mao Ce-tunga. Foto: redakce

Se zhoršujícími se vztahy mezi Čínou a Západem budou muset britské firmy hledat nové obchodní partnery a také vylepšit vztahy s těmi starými, včetně Evropské unie, je přesvědčen Danker. „Každá firma, se kterou jsem mluvil, zvažuje, jak upravit své dodavatelské řetězce. Předpokládají, že naši politici nevyhnutelně urychlí cestu k oddělení zbytku světa od Číny,“ uvedl Danker.

Kandidáti na premiéra zastávají tvrdý postoj k Číně

Dva poslední kandidáti na post šéfa britské Konzervativní strany a příštího premiéra, Liz Trussová a Rishi Sunak, shodně zastávají velmi tvrdý postoj k Číně. Konfederace CBI nepodpořila ani jednoho z kandidátů. Danker oceňuje, že oba kandidáti berou obavy podniků vážně a kladou důraz na ekonomiku, na rozdíl od premiéra Borise Johnsona. Ten kdysi smetl obavy průmyslníků z odchodu z Evropské unie velmi nevybíravými termíny, mírně řečeno jako nepodstatné.

Šéf CBI varuje, že ceny nevyhnutelně porostou, i když ne okamžitě. „Odstranění Číny z dodavatelských řetězců firem bude drahé a redefinuje britskou obchodní strategii. Už nebude tak důležité komu prodáváme, ale od koho odebíráme suroviny,“ domnívá se Danker.

Podle oficiálních statistik britského obchodu byla Čína v roce 2021 nejvýznamnějším dovozcem zboží do Británie, na celkovém objemu se podílela 13 procenty. V případě vývozu zboží byla šestou největší destinací, uvádí agentura Reuters.

v roce 2021 byla nejvýznamnějším dovozcem zboží do Británie

V posledních letech se vztahy Británie a Číny zhoršily, přispěly k tomu i neshody ohledně Hongkongu. Británie také opakovaně zamezila převzetí britských podniků čínskými firmami kvůli obavám o národní bezpečnost. Minulý týden šéf britské zahraniční zpravodajské služby MI6 Richard Moore prohlásil, že Čína je nyní jeho hlavní prioritou, která předčí závažností i boj proti terorismu.