Argentinou otřásá skandál, který může sejmout prezidenta

Argentinský prezident Javier Milei, který proslul radikálními ekonomickými reformami, se zřejmě musí bát o svůj úřad. Může za to skandál s kryptoměnou $ Libra. Dění popisuje např. web Buenos Aires Herald.
Ačkoliv se volání po žalobách na prezidenty či předsedy vlád ze strany opozice ozývají v různých částech světa pravidelně, tentokrát se zdá, že problém je velice vážný. Milei – z hlediska standardní politické kultury zcela nepochopitelně – na síti X podpořil tokeny na vznikající kryptoměnu $ LIBRA. Už samotný fakt, že takto podpořil soukromý projekt, je nejen nepřijatelný z pohledu politické kultury západní hemisféry, ale, jak upozorňují tamní média, v Argentině nezákonný. Zákony této země podporovat soukromé projekty politikům podle Buenos Aires Herald přímo zakazují.
Horší je, že měna po zveřejnění příspěvku vystoupala až na tisíce dolarů za token, aby se poté, co prezidentův účet prohlášení stáhl, zhroutila na úroveň několika centů. Jak připomíná Buenos Aires Herald, na vrchlu měla kapitalizaci na úrovni středně velké argentinské banky. Po pádu nezbylo skoro nic.
Prezidentská kancelář nejprve oznámila, že Milei stáhl svůj tweet po reakci veřejnosti, aby později sám prezident oznámil, že nebyl seznámen se všemi okolnostmi projektu. Poté, co se o nich dozvěděl, rozhodl se nešířit ho dál.
Pouhé tři minuty po spuštění
Kromě toho, že by u prezidenta měla být taková naivita nepřijatelná, argentinská média upzorňují, že to je velmi nepravděpodobné. Podle Buenos Aires Herald právníci kritizující hlavu státu uvedli, že prezident svůj podporující post zveřejnil pouhé tři minuty po spuštění $ Libra. Je tedy nepravděpodobné, že by do věci nebyl zasvěcen.
Prezidentská kancelář také později přiznala jeho dřívější kontakty s lidmi kolem něj. Odborníci na krypto uvádějí, že příběh připomíná klasické podvody s kryptoměnami. Kdy kurzy po zveřejnění prudce vyskočí a poté se zhroutí. Opozice bez obalu hovoří o účasti prezidenta na podvodu a žádá ústavní žalobu. Několik právníků se pak ještě v neděli obrátilo na trestní soud.
Javier Milei, který si s politickou kulturou občas hlavu neláme, tentokrát zřejmě překročil hranici, za níž ho čekají opravodvé problémy. Muž, kterému nelze upřít zkrocení argentinské inflace, avšak zároveň ho někteří viní z nárůstu chudoby, tak může skončit dřív, než se dozvíme, jak jeho radikální reformy zaberou v delším horizontu. Zatím razantní škrty ve výdajích, řízení kurzu měny a masivní propouštění státních úředníků spolu s privatizací vedlo k zastavení hyperinflace a stabilizaci veřejných rozpočtů.