Zeman vyzval k odstřižení Ruska od platebního systému SWIFT. EU to asi neudělá

Sankce proti Rusku musí nabrat na tvrdosti a měly by směřovat k jeho odstřižení od platformy pro mezinárodní platby SWIFT. Prezident České republiky Milož Zeman to před několika minutami uvedl v oficiálním projevu, v němž ruskou agresi jednoznačně odsoudil.

SWIFT je mezinárodní platformou pro platební styk. Vlastní jej družstvo založené zakladatelskými bankami. Podle wikipedie jej momentálně využívá zhruba 11 tisíc peněžních ústavů. Jedinou zemí, která od něj byla dočasně odstřižena, se stal v letech 2012 až 2016 Irán. Odstřižení Ruska už jednou zvažovala navrhnout Velká Británie, a to právě kvůli jeho angažovanosti na Ukrajině.

Teoreticky by tento krok neznamenal nemožnost ruských subjektů posílat a inkasovat mezinárodní platby. Vzhledem k tomu, že ale téměř všechny probíhají právě přes SWIFT, považovaný za jedinečnou důvěryhodnou platformu, šlo by o komplikaci naprosto zásadní, pro leckoho zřejmě likvidační.

Rusko má podle starších zpráv k dispozici možnost plateb mimo SWIFT do a z Číny. Je otázkou v jakých měnách, a zda by Čína, která se nejprve ke konfliktu stavěla rezervovaně, ale nakonec ruskou agresi odsoudila, byla ochotná sehrát roli jakési „korespondenní banky“ pro ruské firmy a stát. Tedy, že by přes některou (nebo některé) z jejích bank peníze protékaly jako přes uzel – na jedné straně by byla propojena se světem přes SWIFT a na druhé s Ruskem přes vlastní systém PVP. A je samozřejmě otázkou, jak by se k tomu stavěl zbytek světa, hlavně toho „vyspělého“.

Každopádně by se platby prodražily a možná i zpomalily. Pokud by vůbec mohly fungovat. Ovšem je pak na místě se ptát, zda by Transgas neuzavřel kohouty s plynem, jestliže by za ně nemohl inkasovat peníze.

Ke stejnému kroku jako prezident vyzval na Twitteru například bývalý viceguvernér České národní banky a nynější europoslanec Luděk Niedermayer. A také představitelé pobaltských republik, které jsou možná dalším potenciálním cílem útoku.

Evropská unie ale zatím podle agentury Reuters asi žádné kroky k odpojení nepodnikne. Agentuře Reuters to dnes sdělili nejmenovaní evropští diplomaté. EU nyní pracuje na novém balíku sankcí vůči Rusku za jeho útok na sousední Ukrajinu.

Odpojení od systému SWIFT by sice tvrdě zasáhlo ruské banky, mělo by ale negativní dopady i na EU. Zkomplikovalo by například obchodování s Ruskem, které je předním vývozcem zemního plynu a ropy. Pro evropské věřitele by pak navíc bylo obtížné získat z Ruska zpět své peníze.

„Pokud bude Rusko odpojeno od systému SWIFT, nebudeme dostávat zahraniční měnu, ale kupci, především evropské země, nebudou dostávat naše zboží – ropu, plyn, kovy a další důležité položky jejich dovozu,“ uvedl podle agentury TASS už dříve jeden z představitelů horní komory ruského parlamentu Nikolaj Žuravljov.

Ani Spojené státy zatím nepočítají s tím, že by sankce vůči Moskvě v první fázi zahrnovaly odpojení Ruska od systému SWIFT. Írán kvůli odpojení ztratil tehdy polovinu příjmů z vývozu ropy a zhruba 30 procent zahraničního obchodu.