Evropská unie ale zatím podle agentury Reuters asi žádné kroky k odpojení nepodnikne. Agentuře Reuters to dnes sdělili nejmenovaní evropští diplomaté. EU nyní pracuje na novém balíku sankcí vůči Rusku za jeho útok na sousední Ukrajinu.
Odpojení od systému SWIFT by sice tvrdě zasáhlo ruské banky, mělo by ale negativní dopady i na EU. Zkomplikovalo by například obchodování s Ruskem, které je předním vývozcem zemního plynu a ropy. Pro evropské věřitele by pak navíc bylo obtížné získat z Ruska zpět své peníze.
„Pokud bude Rusko odpojeno od systému SWIFT, nebudeme dostávat zahraniční měnu, ale kupci, především evropské země, nebudou dostávat naše zboží – ropu, plyn, kovy a další důležité položky jejich dovozu,“ uvedl podle agentury TASS už dříve jeden z představitelů horní komory ruského parlamentu Nikolaj Žuravljov.
Ani Spojené státy zatím nepočítají s tím, že by sankce vůči Moskvě v první fázi zahrnovaly odpojení Ruska od systému SWIFT. Írán kvůli odpojení ztratil tehdy polovinu příjmů z vývozu ropy a zhruba 30 procent zahraničního obchodu.