WSJ: Meta poškozuje mladé lidi, tvrdí generální prokurátoři, kteří ji žalují

Foto: Luke Porter na Unsplash

Koalice 41 amerických států a Columbie podala žaloby, podle nichž Meta Platforms záměrně budovala produkty s návykovými funkcemi. Ty pak poškozují mladé uživatele jejích služeb na Facebooku a Instagramu. Uvedly to například weby Wall Street Journal (WSJ) či The Conversation.

Podle WSJ žaloby podané 24. října generálními prokurátory tvrdí, že Meta záměrně uváděla veřejnost v omyl ohledně bezpečnosti svých produktů. „Představitelé společnosti Meta provedli v březnu 2020 interní výzkum, který ukázal, že Instagram – platforma sociálních médií, kterou dospívající po TikToku nejčastěji používají – škodí vzhledu těla a pohodě dospívajících dívek,“ uvedla na webu The Conversation profesorka psychologie z Kentucké univerzity Christia Spears Brown.

Podle ní záznam připomíná příběh The Big Tobacco, která v 50. letech věděla, že její produkty jsou karcinogenní, ale do 21. století to veřejně popírala. „Ti z nás, kteří studují používání sociálních médií dospívajícími, nepotřebovali potlačenou interní výzkumnou studii, aby věděli, že Instagram může dospívajícím ublížit. Spousta recenzovaných výzkumných prací ukazuje totéž,“ píše Brown.

Odkazuje se například na letošní zprávu amerického generálního chirurga, podle něhož obrázky krásy na sociálních sítích vedou k rozvoji duševních chorob. Přičemž psychické zdraví dospívajících je po Covidu extrémně podlomené. Používání sociálních médií je podle stejné studie i rizikové pro poruchy přijímání potravy.

„Studie stále ukazují, že čím častěji dospívající používají Instagram, tím horší je jejich celková pohoda, sebevědomí, životní spokojenost, nálada a tělesný obraz,“ tvrdí.

čím častěji dospívající používají Instagram, tím horší je jejich celková pohoda, sebevědomí a spokojenost

Nejsem dost dobrý

Instagram podle ní umožňuje neustálé srovnávání se s celebritami, jejichž fotky jsou navíc upravené. Člověk tam může snadno nabýt dojmu, že není dost dobrý. Výzkumy prý ukazují, že stále více mladých lidí se dívá na svá těla jako na objekt pro fotografování. Stále více je zajímá, jak vypadají jejich těla pro ostatní. To vede k nespokojenosti a přispívá k vysokému výskytu poruch příjmů potravy.

„Rodiče mohou pomoci tím, že budou se svými dospívajícími opakovaně mluvit o rozdílu mezi vzhledem a realitou, povzbudit je, aby komunikovali s vrstevníky tváří v tvář a používali svá těla aktivním způsobem místo toho, aby se soustředili na selfie,“ uzavírá psycholožka Christia Brown.