Vyšší ceny energie donutí malé podnikatele zdražovat

Ilustrační foto: jacqueline macou z Pixabay

Prostor pro další zdražení svých výrobků a služeb už drobní podnikatelé příliš nemají, navrhované zvýšení regulovaných cen energie v příštím roce je ale k tomu alespoň částečně donutí. ČTK to řekl předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Josef Jaroš. Návrh Energetického regulačního úřadu (ERÚ) je podle něj potřeba hodnotit také v kontextu opatření z konsolidačního balíčku nebo úprav podmínek práce na dohodu. Podnikatelé, kteří mají vyšší spotřebu energie, jako jsou provozovatelé bazénů nebo saun, podle prezidenta obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy zdraží výrazně.

Regulované ceny elektřiny mají domácnostem podle ERÚ meziročně stoupnout o 71 procento. Odběratelům z hladiny vysokého napětí by se navýšení mělo pohybovat na 113 procentech a z velmi vysokého napětí na 206 procentech. Regulovaná složka plynu by měla zdražit mírněji. Domácnosti by si připlatili zhruba 39 procent, velkoodběratelé 42,5 procenta.

„Situace se dotkne každého. Další reakcí, a to platí pro jakoukoliv velikost podnikání, bude logicky omezení investic. Do modernizace, rozvoje digitalizace a automatizace, do nových zdrojů energie. Na jednu stranu vláda říká, že toto je priorita, na druhou stranu však drtivá většina přijatých opatření podvazuje schopnost podnikatelů tyto kroky činit,“ řekl Jaroš. Pokud se návrh ERÚ ponechá v současné podobě, je podle něj otázkou, zda nebude mít spíše negativní dopad na státní rozpočet.

Zvýšení regulovaných cen energie podle Prouzy povede k dalšímu poklesu poptávky. „Řada menších firem a živnostníků, jako jsou provozovatelé bazénů, saun, truhláři či kadeřníci, podniká v oborech, které mají vyšší spotřebu a pro ně i drobné zvýšení cen energie znamená, že musí zdražit poměrně výrazně,“ řekl dnes ČTK.

Zdražit vstupenky a nájmy by v případě zvýšení cen energie musel Plavecký stadion Podolí v Praze, potvrdil jeho ředitel Jan Bezděk. V porovnání s loňským rokem již letos stadion za plyn utratil více než dvojnásobek. „Neradi bychom omezovali provoz, ať už pro sportovce nebo veřejnost. Samozřejmě, pokud se náklady dostanou na částky převyšující příjmy, budeme nuceni provoz omezit, ať už omezením poskytovaných služeb nebo omezením komfortu pro návštěvníky,“ varoval.