Vláda podepsala smlouvy s KHNP na Dukovany II

Několik hodin poté, co Nejvyšší správní soud zrušil předběžné opatření ve věci výstavby jaderných bloků v elektrárně Dukovany, vláda České republiky uzavřela kontrakt na klíč na dodávku jaderné elektrárny Dukovany II. Smlouva byla podepsána elektronicky. Oznámil to předseda vlády Petr Fiala na tiskové konferenci. Podle premiéra byly zrušením předběžného opatření soudu, které blokovalo podpis smluv, odstraněny všechny překážky.
Mezi těmito překážkami premiér nezmínil dopis francouzského místopředsedy Evropské komise Stéphane Séjourné, v němž žádá českého ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka o pozdržení podpisu dohody s KHNP do doby, než Brusel vyšetří, zda Korejci nepobírají neférovou vládní podporu. Tento dopis byl však českým premiérem Petrem Fialou značen za „neoficiální“zdvořilostní“ a tudíž nezávazný. Důvodem podle dopisu je, že Komise potřebuje na žádost EDF prošetřit, jestli nemá KHNP zahraniční finanční podporu, která by tak pokřivila soutěž v její prospěch.
Na základě dříve podepsaných memorand by se měli dodavatelé z České republiky podílet nejméně 30 % na celkové hodnotě dodávky 402 mld. Kč, ale tento podíl by měl dosahovat až 60 procent.
NSS shledal předběžné opatření jednak nezákonným, jednak zčásti nepřezkoumatelným. Při posouzení věci vyšel z právní úpravy v oblasti veřejných zakázek a související judikatury. Podle nich musí soud při rozhodování o návrhu na vydání předběžného opatření (mimo jiné) poměřit, zda veřejný zájem na plnění veřejné zakázky převažuje nad zájmem účastníka řízení na zabránění takovému plnění. Přitom musí vzít v úvahu relevantní zájmy (nejen ty veřejné), které mohou být nařízením předběžného opatření negativně dotčeny. Při poměřování zájmů pak soud musí předběžně zvážit, nakolik je pravděpodobné, že žaloba bude úspěšná (důvodná). NSS dospěl k opačnému závěru než krajský soud. Desátý senát Nejvyššího správního soudu konstatoval, že se žaloba předběžně jeví jako nedůvodná. Krajský soud v Brně projedná žalobu EDF znovu 25. června.