Vláda chce od Liberty Ostrava věrohodný plán, peníze jí nepůjčí

Ilustrační foto: Pexels z Pixabay

Vláda chce, aby zástupce hutní společnosti Liberty Ostrava, jejímž věřitelem je stát, nejlépe v pondělí předložil ministerstvu průmyslu a obchodu věrohodný plán restrukturalizace. Bude také chtít o ostravské huti jednat s Evropskou komisí (EK), protože situace je problematická i v dalších zemích EU, kde Liberty podniká. Novinářům to po pátečním jednání v Ostravě řekli ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr práce a sociálních věci Marian Jurečka (KDU-ČSL). Již před jednáním Jurečka uvedl, že mimořádná půjčka od státu pro Liberty Ostrava není na pořadu dne. Společnost Tameh Czech, která dodává huti energii, na sebe podala insolvenční návrh, huť jí dluží dvě miliardy korun.

Liberty Ostrava má i s dceřinými společnostmi 6000 zaměstnanců, v Tamehu pracuje přes 300 lidí. Podle Jurečky firmy zatím nechtějí propouštět. Liberty Ostrava je integrovaný hutní podnik, vyrábí mj. stavební ocel, silniční svodidla a ocelové trubky, dodává materiál také strojírenským firmám.

Liberty Ostrava čelí poklesu poptávky a má problémy platit své závazky. Soud 29. listopadu vyhlásil individuální moratorium, které huti zajišťuje ochranu před firmou Tameh. Situace se vyhrotila ve čtvrtek, když společnost Tameh Czech sdělila, že jí dochází uhlí, a tak zřejmě brzy přestane huti energii dodávat. Záhy společnost Tameh oznámila, že na sebe podala insolvenční návrh, je v platební neschopnosti, protože jí Liberty, její jediný zákazník, už půl roku neplatí. V insolvenčním návrhu uvedla, že má vůči věřitelům závazky po lhůtě splatnosti převyšující 255 milionů korun.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o našeho jediného zákazníka a provoz Tamehu je specificky uzpůsobený dodávkám výlučně pro tuto huť, jsme v patové situaci. S Liberty Ostrava jsme se pokoušeli prakticky celý tento rok jednat a najít řešení, ale bez výsledku,“ vysvětlil mluvčí Tamehu Patrik Schober. Huť ale tvrdí, že Tamehu navrhla několik řešení.

Stanjura po jednání v Ostravě se zástupci firem řekl, že našli možnost, jak ještě dodat uhlí k tomu, aby během dalších pěti či šesti pracovních dnů mohla Liberty bezpečně odstavit koksovnu. „Je to krizový scénář, že se vypne koksovna. Pak to musí proběhnout bezpečným a řízeným způsobem. Druhý scénář, který samozřejmě má v rukou majitel Liberty, je, že uhradí podstatnou část svých závazků vůči druhé soukromé společnosti. Pak si myslím, že by to nastat nemuselo,“ řekl Stanjura.

Zdůraznil, že stát má omezené možnosti, ale chce působit jako mediátor, který dá strany dohromady k jednacímu stolu. Vláda je podle Stanjury připravena řešit problémy na evropské úrovni. „Liberty podniká v několika členských státech Evropské unie a my chceme, aby se na to podnikání, na to přelévání peněz mezi podniky v jednotlivých členských státech podívala i Evropská komise,“ řekl Stanjura.

Ministr financí připomněl, že stát je velkým věřitelem Liberty Ostrava, která českým daňovým poplatníkům dluží 1,5 miliardy korun. Státní pojišťovací společnost EGAP poskytla firmě dřív garanci za úvěr a v září za Liberty Ostrava zaplatila pohledávku 60,8 milionu eur, což nyní vymáhá.

Podle analytiků za současnou neschopností hutě Liberty Ostrava splácet finanční závazky může vedle nižší poptávky hlavně špatné vedení ze strany britského vlastníka. Vygenerované peníze neuváženě půjčilo do jiných společností v koncernu Sanjeeva Gupty, shodli se analytici oslovení ČTK. Huť si zároveň podle nich vytvořila nedostatečnou rezervu, se kterou by mohla hospodařit v době nižší poptávky. Situace rozhodně nevyústí v konec existence hutě, pokud se ale její finanční situace nevyřeší, mohla by společnost vyhlásit insolvenci a být prodána, míní.

„Ještě ve finančním roce, který skončil v březnu 2022, měla společnost zisk po zdanění 6,1 miliardy korun při tržbách 56,2 miliardy korun. Je sice pravda, že v roce 2022 výrazně stouply náklady na energii, ale společnost měla mít podle finančních výkazů rezervu z předešlých let. Finanční problémy primárně jdou za vlastníky a pak za managementem a zaměstnanci,“ říká manažer a analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Od července 2019 je někdejší Nová huť součástí skupiny Liberty Steel z globálního koncernu GFG Alliance (Gupta Family Group Alliance) britského podnikatele Sanjeeva Gupty a nese název Liberty Ostrava. Guptův rodinný konglomerát od loňského roku pracuje na refinancování svých aktivit v ocelářském, hliníkárenském a energetickém průmyslu, protože jeho hlavní věřitel Greensill v březnu 2021 vyhlásil insolvenci. O Guptovu skupinu se od roku 2021 zajímá britský Úřad pro vyšetřování závažných podvodů (SFO), prošetřuje podezření z podvodu, podvodného obchodování a praní špinavých peněz. Guptovo podnikání prošetřují rovněž úřady ve Francii, které jej podezřívají rovněž z praní špinavých peněz a ze zneužití firemního majetku.

Liberty Steel o sobě píše, že je 4. největším hutním podnikem v Evropě, její produkce obnáší 13 mil. tun oceli a zaměstnává v celém světě 20 tisíc lidí.

Liberty Ostrava byla založena v roce 1942 jako součást Vítkovických železáren. Nově vybudovaný hutní komplex v roce 1951 dostal jméno Nová huť Klementa Gottwalda (NHKG). V roce 1989 se přejmenoval na Novou huť, státní podnik. V roce 2003 jej získal indický průmyslník Lakshmi Mittal. Krátce na to se přejmenoval na Mittal Steel Ostrava. Společnost Liberty hutní společnost koupila v roce 2019.