Sunak potvrdil, že Británie posune zákaz aut se spalovacími motory

Ilustrační foto: Benjamin Thomas z Pixabay

Britský premiér Rishi Sunak potvrdil, že země posune zákaz aut se spalovacími motory, a to o pět let na rok 2035. Informují o tom britská média, např. Automotive News.

Má přitom dodržet závazek, aby se po roce 2035 prodávaly jen vozy s nulovými emisemi. „Usnadníme přechod na elektrická vozidla. Do roku 2035 si stále budete moci kupovat benzinové a naftové vozy a dodávky,“ řekl Sunak ve středu v hlavním projevu. „Dokonce i poté je stále budete moci kupovat a prodávat z druhé ruky,“ citoval premiéra web Automotive News Europe.

Za neodpovídající evropským trendům lze asi označit prohlášení, že by to měli být spotřebitelé, kdo nakonec rozhodne. „Ne vláda, která vás k tomu nutí,“ řekl Sunak.

Sunak: Rozhodnout by měl spotřebitel, ne vláda

Některé automobilky, jako Kia ale i VW rozhodnutí nepřímo kritizovaly, protože zasahuje do jejich plánů. Také se obávají, že zpomalí rozvoj infrastruktury pro elektromobilitu.

Sunak zopakoval, co řekl již dříve. A sice, že si Británie může zpomalení dovolit, protože je před ostatními v ochraně klientu napřed.