Spotřební daň z nafty a benzinu se na léto sníží o 1,50 Kč na litr

Spotřební daň z nafty a benzinu se minimálně od začátku letošního června do konce září sníží o 1,50 koruny na litr. Změnu schválil senát. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) jeho členům řekl, že v případě nafty by snížení na minimální hranici stanovenou EU mohlo být trvalé.

Komentář SH: Spotřební daň na něco, u čeho brutálně vzrostla cena, je principiálně nesmysl. Protože spotřební daň má regulovat spotřebu. Jestli růst cen místy skoro až na dvojnásobek spotřebitele neodradil, tak dvě kačky v tom nehrají roli. Stejně tak bohužel ale nehrají významnější roli ani v nákladech řidičů a provozovatelů autodopravy.

Čtyřměsíční snížení daně je vládní reakcí na zvýšení cen pohonných hmot. Normu nyní dostane k podpisu prezident.

Podle opozice je opatření nedostatečné a na cenách pohonných hmot se výrazně neprojeví. Podle Stanjury ale budou do konce září pokračovat kontroly marží prodejců pohonných hmot, „abychom měli jistotu, že snížení spotřební daně se plně promítne do celkových cen“.

Z litru benzinu se nyní odvádí daň 12,84 koruny a u nafty 9,95 koruny. Ministerstvo financí už dříve uvedlo, že ceny u čerpacích stanic by mohly díky snížení spotřební daně klesnout až o 1,80 Kč na litr. Předpokládaný výpadek příjmů státního rozpočtu činí zhruba čtyři miliardy korun. Státnímu fondu dopravní infrastruktury, který dostává 9,1 procenta z této daně, chce vláda jeho podíl nahradit.