Soud uvolnil cestu k zestátnění francouzské EDF. Přijde s ním renesance jádra?
Francouzský odvolací soud dnes uvolnil cestu k úplnému zestátnění francouzské elektrárenské společnosti EDF. Zamítl žalobu menšinových akcionářů, kteří se odvolali proti rozhodnutí vlády firmu zestátnit. Informovala o tom agentura Reuters.
Komentář SH: Zestátnění je reakcí na zoufalu situaci, kdy především kvůli zastralým jaderným elektrárnám poklesla výroba eletřiny ve Francii a země jí musela začít dovážet. EDF bude podle všeho potřebovat obrovské investice a pokud o tom bude rozhodovat vláda propojená s prezidentem Macronem, bude sázet na jádro.
Vláda loni zahájila odkup akcií, které ještě nevlastnila, s cílem stáhnout EDF z burzy. Vyčlenila přibližně deset miliard eur (236 miliard Kč) na převzetí plné kontroly nad zadluženou skupinou.
Odkup souvisí se strategií francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který sází na jadernou energii, připomíná Reuters. Macron anoncoval plán na výstavbu šesti nových reaktorů do roku 2050.
Macron anoncoval plán na výstavbu šesti nových reaktorů do roku 2050
Podmínky nabídky napadlo sdružení na obranu menšinových akcionářů (ADAM), podle něhož je odkupní cena 12 eur za akcii příliš nízká. Šéfka sdružení Colette Neuvilleová se dnes odmítla vyjádřit. Uvedla, že potřebuje čas na to, aby rozhodnutí soudu posoudila a zvážila další právní kroky. Společnost EDF se rovněž odmítla vyjádřit.
Od 4. do 17. května bude opět platit nabídka vlády na odkup akcií za stejných finančních podmínek, aby mohli držitelé prodat své zbývající akcie a dluhopisy. Posléze bude zahájen proces vytěsnění minoritních akcionářů, uvedlo v prohlášení ministerstvo financí.
Společnost EDF vykázala za loňský rok rekordní čistou ztrátu 17,9 miliardy eur. Přispěl k tomu nebývalý počet odstávek jaderných reaktorů, svou roli ale sehrála i regulace cen energií. Za rok 2021 firma vykázala čistý zisk 5,1 miliardy eur. Stát má nyní v podniku téměř 96 procent akcií, uvádí společnost na webu.