Snapchat bude čelit žalobám, protože mladí lidé s jeho použitím nakupovali fentanyl

Foto: Souvik Banerjee na Unsplash

Soudce státu Kalifornie rozhodl, že firma Snap musí čelit žalobě rodin, jejichž děti údajně použily aplikaci Snapchat k nákupu fentanylu. Informují o tom americké zpravodajské servery jako CNBS, CNN či ABS.

„Rozhodnutí by mohlo v konečném důsledku oslabit ochranný štít právní imunity technologického průmyslu, známý jako § 230, a vystavit platformy sociálních médií ještě většímu počtu žalob,“ napsal mj. server cbsnews.com.

Fentanyl je ipioid používaný jako analgetikum. Často se aplikuje prostřednictvím náplastí. Wikipedie uvádí, že má relativně krátkou dobu působení, ale účinek je 100x větší než u morfinu. Lidé závislí na lécích tlumících bolest je kupují na černém trhu, podobě jako toxikomani. Zrovna loni koncem září zemřela žena na Zlínsku po aplikaci pod rukou koupené dávky.

Začátkem prosince oznámil web amerických prokurátorů, že muž z Los Angeles byl odsouzen ke 20 letům vězení za distribuci pilulek fentanylu, které způsobily smrt žáka první třídy základní školy. I v tomto případě splu oběť a pachatel komunikovali přes Snapchat. Podle zprávy se dokonce umírajícímu chlapci „online“ vysmíval.

Provozovatelé sociálních sítí se zatím úspěšně vyhýbali postihům za to, co jejich prostřednictvím nabízejí třetí osoby. Soudce Nejvyššího soudu okresu Los Angeles Lawrence Riff však prohlásil, že případ se nesnaží přimět Snap k odpovědnosti za obsah vytvořený třetími osobami.

Místo toho podle téměř identického textu zmíněných tří serverů uvedl, že „…může být žalován, protože žaloba jde po produktových a obchodních rozhodnutích, která jsou nezávislá… na zveřejněném obsahu prodejců drog“.

Texty rovněž připomínají, že „v listopadu zasadil federální soudce další potenciální ránu paragrafu 230 tím, že povolil další nároky na odpovědnost za výrobek proti Google, Meta, Snap a TikTok.“ Desítky státních zástupců rovněž podaly žaloby proti platformě Meta kvůli poškození duševního zdraví dospívajících prostřednictvím funkcí, jako jsou trvalá mobilní oznámení, „která udržují uživatele závislé na jejích aplikacích.“

Zdá se tak, že může dojít k určitému průlomu v tom, že svět sociálních sítí je zatím velmi divoký. Snapchat je aplikací pro posílání multimediálních zpráv. Funguje tak, že člověk něco vyfotí nebo natočí video mobilním telefonem a okamžitě snímek či video odešle. Fotografie následně po době několika sekund zmizí, lze ji ale archivovat do alb.