Šéf KPC: Poptávka po energiích poroste do roku 2050 rychleji než populace

Fotka od Colin Behrens z Pixabay

Celosvětová poptávka po energiích se bude do roku 2050 zvyšovat rychleji než tempo růstu populace. To je v rozporu s prognózami, podle nichž poptávka dosáhne vrcholu v tomto desetiletí, řekl dnes na každoroční konferenci CERAWeek, která se v těchto dnech koná v Houstonu, šéf kuvajtské státní ropné společnosti Kuwait Petroleum Corporation (KPC) šajch Naváf Sabah. Informoval o tom server CNBC.

„Světová populace se do roku 2050 zvýší asi o 25 procent, ale poptávka po energii poroste rychleji,“ reagoval Sabah na otázku, zda poptávka dosáhne vrcholu do roku 2030. „To znamená, že budeme pro světovou populaci potřebovat větší energetickou intenzitu,“ poznamenla. Tři čtvrtiny miliardy lidí v rozvojovém světě nemají elektřinu a téměř 2,5 miliardy lidí nemá podle podle něj podmínky pro to, aby vařili v čistém prostředí.

„To se bude muset změnit. Globální jih bude v budoucnu tvořit velkou část poptávky po energii,“ dodal šéf společnosti KPC

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v říjnu předpověděla, že poptávka po ropě, uhlí a zemním plynu dosáhne vrcholu před koncem tohoto desetiletí. V celosvětovém energetickém mixu budou podle ní větší roli hrát čisté energetické technologie. Tato prognóza se během diskusí na konferenci CERAWeek stala předmětem sporu.

Generální ředitel saúdskoarabské státní ropné skupiny Saudi Aramco Amín Násir v pondělí řekl, že projekce vrcholu poptávky po ropě v tomto desetiletí se příliš soustředí na poptávku ve Spojených státech a v Evropě a měla by se více zaměřit na situaci v rozvíjejících se zemích. Ty podle něj budou motorem budoucího růstu poptávky po ropě a plynu, píše server CNBC.

Současná strategie energetické transformace selhává a potřebuje reset, konstatoval Násir. Mnoho alternativních zdrojů energie je v současnosti pro většinu lidí na celém světě nedostupných, dodal. Připomněl také, že větrná a sluneční energie se nyní na globálních dodávkách energie podílí méně než čtyřmi procenty, zatímco podíl fosilních paliv v tomto století klesl pouze mírně, a to z 83 na 80 procent. Svět by podle něj měl přestat snít o postupném odchodu od ropy a plynu.