Samsung zakazuje používat umělou inteligenci. Zřejmě kvůli bezpečnosti

Foto: Babak na Unsplash

Samsung dočasně zaměstnancům omezuje používaní tzv. generativních nástrojů umělé inteligence, jako je ChatGPT. Zjistila totiž, že jsou používány špatně, uvedl server CNBC.

Zaměstnanci jedné z největší divizí Samsungu byli o tomto kroku informování koncem dubna, když se objevil případ špatného použití této technologie. Agentura Bloomberg uvedla, že někteří z nich nahráli na ChatGPT citlivý kód.

Komentář SH: Otázka rizik spojených s umělou inteligencí je více než aktuální. Je možné, že používání některých forem Evropská unie dokonce zakáže nebo podřídí mimořádně silné restrikci. To se ovšem netýká ani tak bezpečnosti, jako spíše hodnotících procesů.

ChatGPT je virální program umělé inteligence (AI) určený k automatizované komunikaci s lidmi. Využívá obrovského množství dat a je schopen generovat odpovědi na dotazy uživatelů. Je formou tzv. generativní umělé inteligence.

Samsung zatím nemá vlastní projekt generativní AI. ChatGPT vyvíjí americká firma OpenAI, kterou podporuje společnost Microsoft. Mezi další produkty generativní AI patří Bard od firmy Google. Pro firmy, které se obávají úniku důležitých informací, může být zadávání citlivých informací do těchto služeb vlastněných zahraničními společnostmi znepokojující.

Společnost Samsung zaměstnancům sdělila, aby při používání ChatGPT a dalších produktů mimo práci byli opatrní. Doporučila také zaměstnancům, aby do těchto služeb nezadávali žádné osobní ani firemní informace.

Samsung není jedinou firmou, která používání této technologie omezuje. Také americká investiční banka JPMorgan podle médií na začátku letošního roku omezila používání ChatGPT mezi zaměstnanci. Internetová společnost Amazon letos podle médií varovala zaměstnance, aby do ChatGPT nenahrávali důvěrné informace, včetně kódu.

Firmy hodnotí způsoby, kterými by bylo možné využít schopnosti generativní AI v rámci jejich podnikání. ChatGPT může například pomoci inženýrům generovat počítačový kód, a urychlit tak jejich úkoly. Softwaroví vývojáři banky Goldman Sachs využívají AI, která jím pomáhá při generování kódu.

Navzdory nejnovějším omezením hledá Samsung způsoby, jak by generativní AI mohl bezpečně použít ke zvýšení produktivity a efektivity zaměstnanců.