Ropa zlevnila o zhruba šest procent, panují obavy ohledně poptávky

Ceny ropy včera výrazně klesly. Dolů je tlačí zejména obavy ohledně poptávky, za kterými stojí mimo jiné koronavirové uzávěry v Číně. Cena severomořské ropy Brent klesla o 5,7 procenta a uzavřela na 105,94 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) se snížila o 6,1 procenta na 103,09 dolaru za barel.

Komentář SH: Nedělejme si iluze, že to hned povede ke zlevnění u českých pump. Za prvé cena suroviny tvoří jen část nákladů na finální produkt. Největší část z toho, co platí spotřebitel, jde státu. Za druhé teď rafinérie prodávají zpracovanou sutorivinu, kterou nakoupily dříve. Za třetí pružnost směrem dolů bývá menší než směrem nahoru.

K poklesu cen ropy dnes přispěl rovněž výstup amerického dolaru na další dvacetileté maximum vůči koši hlavních světových měn. Silnější dolar zdražuje ropu a další komodity z pohledu držitelů jiných měn, což zpravidla podkopává poptávku.

Na globálních finančních trzích nyní panují obavy z negativních hospodářských dopadů rostoucích úrokových sazeb. Znepokojení vyvolávají také rozsáhlé koronavirové uzávěry v Číně, která je největším dovozcem ropy a druhou největší ekonomikou na světě, upozornila agentura Reuters.

Těžba ropy v Rusku podle místopředsedy ruské vlády Alexandra Novaka začátkem května vzrostla po dubnovém poklesu, který byl důsledkem sankcí. Ty na Rusko uvalily západní země kvůli jeho útoku na Ukrajinu.

Minulý týden se ceny ropy zvyšovaly, podpořil je návrh Evropské komise (EK) na zákaz dovozu ruské ropy do Evropské unie. Členské země EU se ale zatím na konečné podobě nového balíku sankcí vůči Rusku nedohodly.