Rolls-Royce hodlá od roku 2030 vyrábět jen elektromobily

Britský výrobce luxusních automobilů Rolls-Royce, součást německé automobilky BMW, hodlá od roku 2030 vyrábět pouze elektromobily. O záměru informovala agentura Reuters. Automobilka dodala, že svůj první vůz s čistě elektrickým pohonem s označením Spectre uvede na trh v posledním čtvrtletí roku 2023.

Šéf automobilky Rolls-Royce Torsten Müller-Ötvös prohlásil, že firma do roku 2030 ukončí výrobu a prodej „veškerých produktů se spalovacím motorem“. Podle agentury DPA rovněž upozornil, že značka Rolls-Royce je v současnosti pro BMW velmi zisková, což se podle něj přechodem k elektromobilům nezmění.

Automobilka Rolls-Royce prodává ročně kolem 5000 vozů. Mateřská skupina BMW si zatím žádný termín pro ukončení výroby aut se spalovacím motorem nestanovila. Dala si nicméně za cíl zvýšit do roku 2030 podíl elektromobilů na své celkové produkci na 50 procent, píše Reuters.

Frank Weber, šéf vývoje BMW, pro web Auto News řekl: „Pro elektrickou mobilitu není otázkou, kdy spalovací motor skončí. Otázkou je, kdy bude systém připravený absorbovat všechna ta bateriová vozidla? Je to o nabíjecí infrastruktuře i obnovitelné energii. Jsou lidé připraveni? Je systém připraven? Je nabíjecí infrastruktura připravena? Tohle všechno,” vysvětlil. Podle něj přechod na elektromobilitu musí být postupný, a to jednak kvůli nabíjecí infrastruktuře, tak i kvůli postupnému přechodu výroby a zaměstnanců na nové technologie.

Dodává, že příprava na Euro 7 bude poslední velká investice do spalovacích motorů. „To bude investice, která nás ponese do konce této dekády, a nikdo nemusí dnes rozhodnout, jestli má, nebo nemá strategii konce spalovacích motorů pro rok 2030,” dodává.

„Poslední věcí, kterou potřebujeme, je, že si zákazníci budou muset kupovat elektrická auta, aniž by byla adekvátní infrastruktura. To není v ničím zájmu,” zdůraznil Weber.