Rio Tinto vyšle do Srbska zkušební zařízení na těžbu lithia

– Australsko-britská těžařská společnost Rio Tinto v příštích týdnech vyšle do Srbska zkušební zařízení na těžbu lithia. To má umožnit získat lithium z místní rudy zvané jadarit, uvedla agentura Reuters. Společnost by chtěla začít těžit v Srbsku do pěti let.

Společnost nechala zařízení vyvinout v australském Melbourne. Technici ho rozmontují a naloží do čtyř námořních kontejnerů. Cesta do Srbska bude trvat zhruba dva a půl měsíce.
Stavbu zařízení v Srbsku Rio Tinto plánuje na začátek příštího roku, pokud získá kladné posouzení vlivu na životní prostředí. Začátek výroby pak plánuje na rok 2026. Pole šéfky firmy Sineady Kaufmanové se díky srbskému dolu její společnost stane na nejméně deset let největší výrobcem lithia v Evropě.

Podle agentury Reuters by srbská výroba měla stačit na alespoň jeden milion vozů ročně. Významné evropské automobilky se snaží diverzifikovat dodavatele lithia a baterií pro své automobily. „Zakázky jsme ještě žádné neuzavřeli, ale zaznamenali jsme velký zájem,“ uvedla Kaufmanová.

Zahájením těžby lithia chce Rio Tinto rozšířit záběr svého podnikání. Společnost se zabývá hlavně těžbou kovů jako hliník či měď.

Společnost a srbský stát uzavřely v roce 2017 memorandum o těžbě lithia. Naleziště tohoto kovu se snaží využít i další evropské země, včetně České republiky s projektem těžby v Cínovci. Velké světové zásoby lithia mají latinskoamerické země, prim ve výrobě baterií pak drží Čína.