Protesty budou pokračovat, problémy mají zemědělci v celé EU, zaznělo v Liberci

Foto: Heiko Janowski na Unsplash

Protesty zemědělců, podobné těm, které se v minulém týdnu uskutečnily v České Lípě, Liberci nebo třeba Horních Tošanovicích na Frýdecko-Místecku, budou pokračovat. Problémy mají kvůli dovozu levných komodit zemědělci v celé Evropské unii, proto je třeba postupovat společně, řekl dnes novinářům v Liberci předseda Regionální agrární rady Libereckého kraje Robert Erlebach. Místní farmáři se tak podle něj plánují zapojit i do protestů plánovaných na pondělí 19. února v Praze.

„Pokud budeme řešit jen problémy v České republice, tak se to nevyřeší, problém, který teď zemědělci mají, je problém Evropské unie, to není problém, který vznikl v České republice,“ zdůraznil Erlebach. Za největší problém považuje, že se na evropský trh dostávají komodity ze zemí, kde farmáři nemusí splňovat pravidla nastavená v Evropské unii, a místní zemědělská produkce jim tak nedokáže konkurovat. Situaci podle něj ještě zhorší přehnané ambice Green Dealu, který přinese další omezování výroby.

Protesty byly podle Erlebacha spontánní. „Neorganizovala to agrární komora, zemědělský svaz ani žádná jiná agrární organizace,“ doplnil. Zemědělci se obávají dalšího propadu tržeb a ohrožení své existence. Tržby z rostlinné produkce se podle Erlebacha loni propadly z obvyklých 110 miliard korun na 93 miliard, z toho v obilovinách je propad 28 procent. V živočišné výrobě vzrostly tržby zhruba o osm procent, celkový zisk v zemědělství se ale proti roku 2022 snížil o 60 procent na 8,7 miliardy korun.

Mnozí zemědělci nemají podle Erlebacha kvůli levnému dovozu šanci prodat úrodu, a pokud odbyt najdou, je to pod výrobními náklady a se ztrátou. „Ve světě lidé hladoví a my budeme pálit pšenici,“ povzdechl si. Náklady farmářů kvůli zdražení vstupů výrazně vzrostly, zdražily energie, pohonné hmoty, dva-až třikrát víc platí zemědělci za hnojiva. „Pokud se nic nezmění, čeká se, že letos bude zisk dál klesat, to je důvod, proč už dnes někteří zemědělci končí, své farmy prodávají a nechtějí už dál pokračovat,“ řekl Erlebach.

O problémech oboru dnes zemědělci v Liberci jednali i s hejtmanem Martinem Půtou (Starostové pro Liberecký kraj) a některými poslanci a senátory za Liberecký kraj. „Chtěli jsme si napřímo vyslechnout požadavky zemědělců, ta situace je vážná, protože jak v loňském, tak v letošním roce budou zemědělci prodávat své produkty za ceny nižší, než jsou náklady, do toho se sešlo zpoždění a změny ve vyplácení dotací. Rostou obavy z prodeje českých farem. Já budu určitě ty poznatky od zemědělců přenášet dál na naše poslance a ministry,“ řekl ČTK Půta.