Obchody by mohly mít ve svátky znovu otevřeno. Vláda změnu bojkotovat nebude

Ilustrační foto: StockSnap z Pixabay

Vláda nepodpoří ale ani neodmítne poslaneckou iniciativu, která má vést ke zrušení zákazu pro velké obchody, mít ve státní svátky otevřeno. O návrhu zákona se samozřejmě rozhodne ve sněmovně a senátu. Nicméně vládní postoj vlády přece jen bývá pro poslance vládní koalice důležitý.

Změnu navrhla dvojice poslanců ODS Pavel Staňek a Jan Bureš. Kabinet by se měl podle podkladů pro středeční schůzi postavit k předloze neutrálně. V záležitosti se podle předběžného stanoviska vlády střetává snaha o soulad pracovního a osobního života zaměstnanců se svobodou podnikání, do níž by měl stát zasahovat jen z obhajitelných důvodů a v co nejnižší možné míře. „Současně je vláda nicméně toho názoru, že stanovení regulace prodejní doby v maloobchodě je primárně otázkou politického uvážení zákonodárce,“ stojí v dokumentu.

střetává se snaha o soulad pracovního a osobního života zaměstnanců se svobodou podnikání

Zákon nyní zakazuje maloobchodním prodejnám o ploše nad 200 metrů čtverečních prodávat až na některé výjimky na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince. Na Štědrý den smějí mít obchody otevřeno do poledne. Podle Staňka a Bureše zákaz zasahuje do svobody podnikání. Od zrušení zákona si slibují například příznivý dopad na podnikatele i státní rozpočet.

Ve vládním připomínkovém řízení se k poslanecké předloze vyjádřilo 18 institucí, z nich devět neutrálně. Záporný postoj ke zrušení zákona obsahovalo sedm připomínek, kladný zbývající dvě.

Proti předloze poslanců ODS se postavilo například ministerstvo práce a sociálních věcí, naopak se vyslovilo pro rozšíření zákazu maloobchodního prodeje na všechny svátky. Ministerstvo průmyslu a obchodu zaujalo k poslaneckému návrhu neutrální postoj. Podporu získal návrh zejména u Hospodářské komory, která pokládá nynější zákon i za „neobhajitelný státní paternalismus a snahu rozhodovat o tom, jak lidé nakládají se svým časem“.

Proti předloze se postavilo ministerstvo práce a sociálních věcí

Ministerstvo průmyslu a obchodu sdělilo, že chápe záměr zákona o omezení prodejní doby v maloobchodě, tedy uvést do souladu rodinný a pracovní život. Nynější předloha si ale podle něj zaslouží širší diskusi, ministerstvo vzneslo trojici připomínek. Zákazníci se podle něj nemusí zcela orientovat v tom, o kterých svátcích jsou obchody otevřeny a o kterých nikoli, zákaz nedopadá na výdejny internetových obchodů a navíc opomíjí trend bezobslužných prodejen, které fungují zcela bez pracovníků.

Nynější zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Zákaz se naproti tomu týká i bazarů, zastaváren a výkupen odpadu. Obchody jsou o svátcích uzavřené v řadě evropských zemích, v některých také o nedělích. Maďarský parlament v roce 2016 naproti tomu obdobný zákon zrušil po zhruba roce jeho fungování. Tamní zákaz prodeje se nelíbil podnikatelským svazům ani odborům, které poukazovaly na ztráty tisíců pracovních míst.