Německo ochromila stávka vlaků, nevyjelo jich 80 procent

Ilustrační foto: Andreas z Pixabay

V Německu včera večer začala stávka strojvedoucích, která skončí dnes ve 22:00. Deutsche Bahn očekávají, že se jim podaří vypravit asi pětinu vlaků. Se zpožděním pak bude třeba počítat i po skončení stávky až do soboty.

Ochromeny budou mimo jiné některé spoje s Českem. Protest vyhlásily Odbory německých strojvedoucích (GDL), které tak chtějí dráhy přinutit ke zvýšení mezd. Stávku v 18:00 zahájili strojvedoucí nákladních vlaků a ve 22:00 se k nim přidali kolegové z osobní dopravy.

Nákladní doprava se přitom ještě plně nevzpamatovala z problémů v Bavorsku, kde sněžení už v předchozích dnech zastavilo stovky vlaků. Dráhy předem uvedly, že opětovné rozjetí nákladních vlaků potrvá minimálně přes víkend. V Bavorsku sníh v uplynulých dnech ochromil také osobní železniční dopravu, která se s následky stále ještě potýká. I z tohoto důvodu se musí tamní cestující připravit na to, že podle nouzového jízdního řádu vyjede oproti ostatním regionům výrazně méně vlaků.

Rozsáhlé výluky i kvůli následkům přívalů sněhu budou především v Bavorsku. Dráhy podobně jako za listopadové stávky připravily náhradní autobusovou dopravu, která ale bude fungovat rovněž omezeně.

Osobní železniční doprava se sice zastavila ve 22:00, dráhy ale informovaly také o spojích, které kvůli nadcházející stávce musely odřeknout už odpoledne a večer. Na problémy a možné výluky se musí cestující připravit i po pátečním obnovení provozu, potíže mohou přetrvat až do soboty.

Na hlavním nádraží v Berlíně se od rána tvořily u informačních přepážek a v zákaznickém středisku dlouhé fronty, ve kterých čekali především cizinci. Německé dráhy u všech jízdenek na dnešek a pátek zrušily provázanost s konkrétními spoji. Jízdenku mohou lidé využít také v nadcházejících dnech a rovněž mohou jet do cílové stanice jinou trasou, než na kterou si lístek zakoupili.

České dráhy (ČD) doporučily v době stávky do Německa necestovat vlakem. Spoje EuroCity pojedou jen v úseku Praha-Drážďany, případně Praha-Děčín a zpět. V regionální dopravě nepojedou spěšné vlaky Cheb-Norimberk.

Německý Goetheho institut v Praze, který propaguje německou kulturu a jazyk, využil stávky k rozšíření slovní zásoby. Na síti X zveřejnil několik frází, které Němci používají k vyjádření rozčarování. „Cestujícím přejeme pevné nervy a svištíme výrazy pro nevěřícný údiv,“ napsal institut. Nynější stávka bude  v letošním roce poslední, přes Vánoce a v prvním lednovém týdnu strojvedoucí stávkovat nechtějí. Šéf odborů Claus Weselsky ale předem varoval, že další stávky v novém roce budou výrazně delší a intenzivnější.

Spolkový ministr dopravy Volker Wissing obě strany sporu vyzval, aby co nejrychleji nalezly řešení. „Úkolem spolkové vlády není spor urovnat, ale jedno je jasné. Lidé jsou na dopravě závislí,“ řekl Wissing s tím, že může jen apelovat na rychlý kompromis.

Odbory požadují zvýšení mezd o 555 eur (13 600 Kč) měsíčně, vyplacení jednorázové protiinflační prémie 3000 eur (73 400 Kč) a zkrácení pracovní doby z 38 na 35 hodin týdně. Dráhy takové požadavky odmítají, protože by to podle nich zvýšilo náklady na personál o 50 procent. Jako kompromis navrhují zvýšení mezd o 11 procent a jednorázový bonus 2850 eur (69 700 Kč).