Někteří zemědělci budou ve středu protestovat formou tzv. spanilé jízdy

Zemědělský svaz ČR (ZS) a Agrární komora ČR (AK) svolávají na středeční poledne protest formou jízdy zemědělské techniky v celé zemi kromě Prahy – takzvanou spanilou jízdu. Vadí jim změny v dotační politice a údajné nepřizvání AK a ZS k jednacímu stolu s ministrem Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL).

Komentář SH: To nám ten únor hezky začíná. Ve středu se bude protestovat i proti pandemickému zákonu. A část protestu bude probíhat formou jízdy kamionů na Prahu (podle kandského vzoru). Manifestace se asi stanou jednou z charakteristik této doby.

Zástupci obou zemědělských organizací to uvedli na společné tiskové konferenci. Nekula opakovaně řekl, že nová pravidla vyrovnávají podmínky dotací dosud vychýlené ve prospěch velkých zemědělců a že se všemi jedná.

Jízdou zemědělské techniky po silnicích svaz a komora, které sdružují zejména větší zemědělské podniky, protestovaly proti novému nastavení dotací pro roky 2023 až 2027 už 20. ledna. Do akce se tehdy zapojily stovky traktorů, nákladních aut a dalších strojů. Za demagogické vystupování ZS a AK označil místopředseda Asociace soukromého zemědělství Jan Štefl, který kritizoval už předešlé protesty. Svazu a komoře se podle něj nelíbí, že se nově víc podpoří nejmenší zemědělci.

Pravidla dotací upravuje strategický plán společné zemědělské politiky. Ministerstvo zemědělství jeho návrh poslalo Evropské komisi k posouzení 28. ledna. Podle AK a ZS se tak stalo bez zohlednění jejich připomínek. Především jim vadí zvýšení dotace na prvních 150 hektarů na 23 procent celkového objemu peněz oproti deseti procentům, což byl plán bývalého ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD).

Z protestních jízd bude vyjmuté hlavní město

Prezident AK Jan Doležal zdůraznil, že důvod výběru středy je i symbolický. „První středa v měsíci – zkouška sirén. Chceme ukázat, jak závažná je situace,“ uvedl. Z protestních jízd bude podle něj vyjmuté hlavní město. „Víme, jaká je dopravní situace v Praze. Nechceme komplikovat lidem život. Smyslem celé akce je zatím – pojďte jednat,“ uvedl předseda ZS Martin Pýcha. Někteří zemědělci však podle něj právě jízdu traktory po pražských silnicích jako reakci již navrhovali.

V Moravskoslezském kraji se protest zemědělců uskuteční v Opavě. Kolona traktorů by na jízdu městem měla vyjet ve 12:00 z areálu společnosti Zemědělská v Kylešovicích, řekl ČTK předseda Regionální agrární komory Ostravsko Vilém Tomíček.

Předseda přerovské agrární komory Josef Hlavinka uvedl, že v úvahu opět připadá jízda zemědělské techniky s transparenty po Přerově. Zemědělci ve Zlínském kraji by se svými traktory měli vyjet na několika trasách, zjistila ČTK. Při posledním protestu 20. ledna jich vyjela zhruba stovka, tentokrát by jejich počet mohl být ještě vyšší.

Větší účast než 20. ledna plánují také v Plzeňském kraji, protesty chystají na Rokycansku a na severu a jihu Plzeňska. Podle předsedy krajské agrární komory Jaroslava Šímy musí být protest alespoň třikrát větší než v předminulém týdnu. Na Jihlavsku by se středeční akce mohlo zúčastnit okolo 40 traktorů a další techniky, podobně jako 20. ledna, řekl ČTK ředitel okresní agrární komory Vlastimil Vaněk.

Pýcha i Doležal uvedli, že dotační kalkulačka vytvořená ministerstvem pro výpočet podpor podle nových pravidel dává zapravdu jim. Zemědělec, který hospodaří na pouhých 150 hektarech, bude podle jejich výpočtů pobírat zhruba 6000 korun na hektar, zatímco větší zemědělci budou z dotací získávat podstatně méně. Připomněli také, že například producenti chmele mají podle jejich údajů průměrně 973 hektarů, a tudíž podpora pro ně bude menší.

AK a ZS dlouhodobě varují před tím, že snížení dotací pro podniky nad 150 hektarů povede k drastickému útlumu náročnější výroby, jako je produkce mléka nebo masa. Dřívější systém rozdělování dotací náročnější produkci odměňoval, nyní tomu tak ale podle AK a ZS nebude.

Podle místopředsedy Asociace soukromého zemědělství Štefla říkají AK a ZS polopravdu a štvou lidi proti vládě i sami proti sobě. „To, co se nelíbí AK a ZS, je jedině to, že se více podpoří nejmenší zemědělské podniky,“ uvedl. Podporou zemědělců do 150 hektarů se podle Štefla vyrovnává disproporce, která dosud byla. Zemědělci navíc vedle přímých plateb mohou získat další peníze z Programu rozvoje venkova, dodal.