Minipivovary se drží covidu navzdory, je jich k pěti stovkám

Počty minipivovarů v loňském roce navzdory pandemii neklesly. Sice jich pět zavřelo a 20 omezilo provoz, naopak 29 jich zahájilo činnost. Většinou šlo o již déle připravované projekty. Letos otevřelo nejspíš šest, celkem jich tak je přes 480, uvedl na tiskové konferenci prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň.

Lidská práce tvoří 60 až 80 % z ceny

Na začátku pandemie očekával, že změní majitele nebo zavře 40 procent z českých malých pivních producentů. Ceny piva z od nejmenších producentů rostou, podle prezidenta budou stoupat i nadále kvůli zvyšující se ceně lidské práce, která tvoří 60 až 80 procent ze spotřebitelské ceny. U velkých pivovarů tvoří lidská práce řádově nižší podíl, dodal.

„Pro nás to znamenalo v roce 2020 propad asi 30 % ve výrobě. Když si vezmete, že velké pivovary měly propad šest až sedm procent, tak vidíte, že naše závislost na restauracích a prodejcích dobrého piva se promítla velmi výrazně. Trend pokračoval i v letošním roce, ale pivovary na to byly lépe připravené,“ řekl Šuráň. Nyní je podle něj výroba minipivovarů nižší o pět až deset procent proti předkoronavirovému období.

Pivo z minipivovarů bude podle něj zdražovat i kvůli růstu cen pohonných hmot, které se následně promítají do cen sladu nebo chmele. „Máme jediné jistoty: Že umřeme a že pivo bude dražší. Cenové pohyby budou, ale jenom vzhůru,“ uzavřel.

Akce Zachraň pivo přinesla čtvrt miliardy

Malým producentům podle něj na začátku koronavirové pandemie pomohla akce Zachraň pivo, při které se podle něho koupilo a vypilo pivo za čtvrt miliardy korun. V současnosti podle něj přetrvává trend, že se někteří lidé bojí chodit do podniků a raději pijí pivo doma na svých zahradách a v obývacích pokojích. Malí producenti si již dříve přitom stěžovali na malou vládní pomoc. Varny piva totiž mohly být otevřené a podle nich tak provozy neměly na podpory nárok, přestože odbyt propadl.

Minipivovar může ročně vyrobit maximálně 10.000 hektolitrů piva, přičemž na toto množství se vztahuje nejnižší spotřební daň. Pokud by vyrobil více, již o minipivovar nejde. V příštím týdnu bude mít svaz valnou hromadu, kde zvolí nové vedení. Šuráň funkci již obhajovat nebude.